Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZaczęli „majstrować” przy gazociągu? Zobacz co się stało!

Zaczęli „majstrować” przy gazociągu? Zobacz co się stało!

Dodano: , Żródło: LM.pl
Zaczęli „majstrować” przy gazociągu? Zobacz co się stało!
interwencja

Nie kończą się problemy z rurą gazową w konińskim Niesłuszu. Teraz, najprawdopodobniej w wyniku prac remontowych, szlam zalał rów odwadniający osiedle i podmył posesje przy ul. Przemysłowej.

„Przygód z rurą ciąg dalszy” – tak o tym co się dzieje w Niesłuszu, napisał jeden z mieszkańców. Przypomnijmy, że gazociąg, którym do Konina doprowadzany jest gaz ziemny, był bohaterem naszych wiosennych artykułów. Do pierwszej jego awarii doszło pod koniec marca. W kwietniu, rura rozszczelniła się na posesji zlokalizowanej 100 metrów od pierwszej. Kolejne awarie odnotowano w maju. Do czerwca było ich już dziewięć, a sprawą zajął się Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Konina. W końcu Polska Spółka Gazownictwa, która początkowo problem bagatelizowała, przyznała, że jednak czas wymienić ponad 40-letnią rurę.

- Z uwagi na umiejscowienie gazociągu na prywatnych posesjach, bliskość torów kolejowych i ciepłociągu oraz obserwowany w ostatnim okresie wzrost ilości nieszczelności, zgodnie z obowiązującymi w Polskiej Spółce Gazownictwa procedurami, Oddział Zakład Gazowniczy w Poznaniu podjął niezbędne działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa publicznego związanego z przesyłaniem paliwa gazowego odcinkiem gazociągu usytuowanego przy ul. Przemysłowej w Koninie – czytamy w piśmie do prezydenta, które wpłynęło do magistratu w czerwcu. -  Bieżące działania polegają na wykrywaniu nieszczelności, monitorowaniu oraz sukcesywnym usuwaniu wszystkich nieprawidłowości. Dodatkowo w ramach czynności zapobiegających powstaniu kolejnych zagrożeń dokonano ponownej oceny stanu technicznego, w wyniku której określono skalę potrzeby wymiany przedmiotowego odcinka sieci gazowej. Do czasu wymiany, zgodnie z obowiązującymi w PSG procedurami będą dalej podejmowane działania eksploatacyjno-naprawcze.

Najprawdopodobniej jakieś prace się rozpoczęły, bo jest ich już pierwszy efekt – zamulenie rowu odwadniającego.

- Podczas przeciskania rury pod naszymi ogrodami coś nie pykło. I szlam z piaskiem wyciekając w ogrodzie sąsiadki, wypełnił rów, odwadniający nasze osiedle. Rów należy do Miasta Konina. Pompy wyciągające wodę z rowu też są miejskie. Zakładam, że nie są do pompowania ziemi – podkreśla jeden z mieszkańców przy ul. Przemysłowej.

- Podczas prac związanych z wymianą odcinka rury gazowej Fi200 w Niesłuszu, coś poszło nie tak, ponieważ wykonywany przepust, spowodował całkowite zamulenie rowu odwadniającego na długości około 20-25 metrów oraz bałagan na ogrodzie koleżanki. Rów jest we władaniu ZDM, dlatego poinformowałem pracownika, który mieszka w pobliżu i przybycie w celu wyegzekwowania na wykonawcy, wykonania prac naprawczych i porządkowych – dodaje Jarosław Sidor, radny i również mieszkaniec Niesłusza.

Skierowaliśmy pytania w tej sprawie do Polskiej Spółki Gazownictwa. Odpowiedzi opublikujemy niezwłocznie po ich otrzymaniu.

 

Za zdjęcia dziękujemy mieszkańcowi Niesłusza

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole