Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZaskakujące miejsce i nowy prowadzący. Wpadnij, wpadnij do Konina!

Zaskakujące miejsce i nowy prowadzący. Wpadnij, wpadnij do Konina!

Dodano:
Zaskakujące miejsce i nowy prowadzący. Wpadnij, wpadnij do Konina!
Festiwal

Na zdjęciu: Dorota Gapska z KDK, Piotr Korytkowski - prezydent Konina, Robert Glapa - dyrektor Konińskiego Domu Kulktury, Witold Nowak - zastępca prezydenta Konina podczas konferencji zapowiadającej MDFPiT Konin 2024.

Konin śpiewem i tańcem stoi – podkreślali organizatorzy 44. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca.

Na początku czerwca do Konina przyjedzie 2500 uczestników z całej Polski, a także z Niemiec, Bułgarii, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Czech i Mołdawii. Muzyczne święto rozpocznie się 5 czerwca, a 8 czerwca odbędzie się Koncert Galowy. I tu nowość, czyli zupełnie nowe miejsce - plac giełdowy, przy ul. Podwale. To tam stanie wielka scena i trzy tysiące miejsc siedzących dla publiczności i uczestników.

Festiwalowe nowości

W tym roku Koncert Galowy poprowadzi prezenter telewizyjny młodego pokolenia - Adam Zdrójkowski, znany chociażby z serialu „Rodzinka.pl”.

Nowe oblicze będzie miał również pierwszy (czwartkowy) festiwalowy wieczór. Na placu przed Konińskim Domem Kultury, szaloną dyskotekę rozpocznie DJ Michał Szymański z RMF Maxxx, dołączy do niego Anna YouYa Jujka – tancerka, choreografka, znana jest m.in. z telewizyjnego programu ,,Got to dance. Tylko taniec”. Anna Jujka zaprosi do efektownego tanecznego show. Potem stery za mikserem przejmie jeden z najpopularniejszych DJ-ów i producentów muzycznych - Gromee.

Stałe punkty

Festiwal rozpocznie się 6 czerwca o 9.00 na placu przed Konińskim Domem Kultury. Tam zabrzmią festiwalowe koziołki oraz hymn "Wpadnij, wpadnij do Konina”. Przedstawieni zostaną jurorzy konkursu tanecznego i wokalnego, a prezydent Konina przekaże dzieciom symboliczne klucze do bram miasta.

Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 6 czerwca, a 7 czerwca finały. Konkurs taneczny tradycyjnie w Konińskim Domu Kultury, a wokaliści będą się prezentować na scenie Domu Kultury Oskard. Wokalistom w kategoriach: 9-11 lat, 12-13 lat oraz 14-16 lat będzie towarzyszyła festiwalowa orkiestra pod kierunkiem Pawła Zielaka.

W sobotę, 8 czerwca o 16.30 sprzed Konińskiego Domu Kultury wyruszy korowód, w którym ulicami miasta przejdą uczestnicy festiwalu. O 18.00 na dużej scenie rozpocznie się pierwsza część Koncertu Galowego, w której poznamy laureatów tegorocznego festiwalu. O godzinie 19.00 rozpoczną się występy nagrodzonych i tę część poprowadzi Adam Zdrójkowski, a wyreżyseruje Mateusz Polit.

Koncert Galowy będzie transmitowany na żywo na głównej stronie WP.pl. Bilety w cenie 50 zł są już w sprzedaży w kasie Konińskiego Domu Kultury.

Eliminacje na dwóch scenach

Uczestnicy Festiwalu będą tradycyjnie się prezentować w 6 kategoriach tanecznych z podziałem na grupy wiekowe, tradycyjnie zatańczą też Mali Debiutanci. Wokaliści zaśpiewają w kategoriach: Mali Debiutanci – do 8. roku życia, 9-11 lat, 12-13 lat, 14-16 lat oraz zespoły wokalne 12-13 i 14-16 lat. Najmłodsza wokalistka ma 6 lat – to Ula z Królikowa, a najmłodsza tancerka – to 5-letnia Maja ze Szczecina.

Jurorzy

Przesłuchania taneczne i wokalne podczas 44. MDFPiT w Koninie to niezwykła okazja dla utalentowanych artystów, by zaprezentować swoje umiejętności przed profesjonalną komisją. Festiwal zespołów tanecznych: Katarzyna Migała – przewodnicząca, Maciej Florek, Aleksandra Dziurosz, Hana Kovalančíková (Czechy), Irena Bous (Ukraina), Alesandro Farotto (Włochy), Dariusz Intrys – sekretarz. Festiwal piosenki: dr hab. Anna Kamalska – przewodnicząca, Joanna Januszewska, Krzysztof Pydyński, dr Krystyna Stańko, Joanna Sypniewska – sekretarz. Jurorzy obejrzą 233 prezentacje: 124 w tańcu i 109 w wokalu. Przyznają 66 aplauzów w 16 kategoriach.

Dodatkowe atrakcje

Poza rywalizacją na festiwalowych scenach, uczestnicy MDFPiT mają zapewnione różne atrakcje podczas pobytu w Koninie. 6 czerwca wieczorem będą się bawić podczas imprezy otwarcia przed KDK, 7 czerwca po finałach będzie ognisko i dyskoteka na plaży w Ślesinie. Dzieci i młodzież będą mogli również korzystać w promocyjnej cenie z basenu i kręgielni w Hali Rondo, a także bezpłatnie odwiedzić Muzeum Okręgowe w Koninie. Tradycyjnie uczestnicy festiwalu będą mogli poruszać się po mieście autobusami MZK.

Dofinansowanie

Tegoroczny Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyznało dofinansowanie w wysokości 230 tys. zł oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego w wysokości 120 tys. zł (na trzy lata). Z budżetu miasta Konina przeznaczono 700 tys. złotych. Grand Prix w wokalu funduje Stowarzyszenie Artystów SAWP, a w tańcu ZAiKS.

Patronatów honorowych 44. Międzynarodowemu Dziecięcemu Festiwalowi Piosenki i Tańca w Koninie udzielili: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska, Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski, UNICEF Polska.

To nasz festiwal

Koniński festiwal to największa taka impreza dziecięca w Europie i Kulturalna Marka Wielkopolski w Unii Europejskiej oraz wizytówka miasta. Scena znów stanie się miejscem, gdzie utalentowani wokaliści i tancerze do 16. roku życia będą mogli zaprezentować swoje umiejętności. Będzie to również doskonała okazja do spotkania się z rówieśnikami z różnych krajów, wymiany doświadczeń oraz integracji międzykulturowej.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole