Dzisiaj jest czwartek 6 maja 2021, imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17130) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (68) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 3oC
Jutropogoda
5 / 3oC
Pojutrzepogoda
9 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Rychwał. Rower dla ucznia SOSW za zbiórkę niepotrz ... (0)Konin. Aktywne sprzątanie na hałdach i nad jeziork ... (3)

Kredyt gotówkowy – w którym banku najlepiej?

Materiał promocyjny

Dodano: 22.11.2018 11:30

Z perspektywy klienta ubiegającego się o kredyt gotówkowy najlepszą ofertą będzie ta, przy której koszty kredytowania, liczone łącznie z odsetkami i opłatami okołokredytowymi, są możliwie jak najmniejsze. Wszystkie banki mają w swojej ofercie kredyty gotówkowe. Gdzie zatem zaciągnąć taki kredyt, aby zapłacić za niego minimalną cenę?

Podstawowym produktem kredytowym w ofertach polskich banków jest kredyt gotówkowy, nazywany również kredytem konsumenckim lub pożyczką gotówkową, choć pojęcia kredytu i pożyczki nie są ze sobą tożsame. Kredyty ranking Totalmoney.pl, pomoże Ci w wyborze oferty, która spełni wszystkie oczekiwania potencjalnego kredytobiorcy.

Trzeba wiedzieć, że kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem finansowym udzielanym tylko przez instytucje bankowe uprawnione do dokonywania czynności stricte bankowych.

Prawo bankowe wskazuje w art. 69, że kredytem jest umowa, na mocy której bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na oznaczony w umowie czas kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel. Z kolei zobowiązaniem kredytobiorcy w tej samej umowie jest korzystanie z kredytu na warunkach określonych w umowie oraz zwrot kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty. Musi on również zapłacić prowizję od udzielonego kredytu.

Pomimo faktu, że w prawie bankowym określono, że kredyt to kwota środków pieniężnych udostępniana z przeznaczeniem na ustalony cel, to akurat kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel, o ile nie będzie on związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, bank nie kontroluje w takim wypadku sposobu wykorzystania otrzymanych przez kredytobiorcę środków finansowych.

Czy kredyt gotówkowy musi być zabezpieczony?

W zdecydowanej większości przypadków banki nie wymagają ustanawiania specjalnych zabezpieczeń spłaty kredytu gotówkowego, co wynika z jego charakterystyki. Wystarczy jedynie, aby w ramach umowy kredytowej klient złożył oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. W niektórych bankach może istnieć konieczność wykupienia ubezpieczenia spłaty kredytu czy poręczenie kredytowe.

Kto może ubiegać się w polskich bankach o kredyt gotówkowy?

Wymogiem wspólnym dla banków w Polsce w przypadku ubiegania się klientów o kredyt gotówkowy jest to, aby potencjalny kredytobiorca był osobą pełnoletnią, posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych.

Banki w Polsce, podobnie jak i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, są zobowiązane za pośrednictwem rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego do skrupulatnego badania zdolności i wiarygodności kredytowej klientów ubiegających się o kredyty, co niestety wydłuża proces weryfikacji wniosków kredytowych klientów i wypłaty kredytu.

Banki wymagają od klientów:

 • uzyskiwania stałych, odpowiednio wysokich dochodów;
 • preferowanych źródeł dochodów, m.in. umowy o pracę, renty, emerytury, własnej działalności gospodarczej;
 • minimalnego okresu zatrudnienia lub otrzymywania dochodu;
 • odpowiedniego wieku – od 18 lat do mniej więcej 70–75 lat.

Kredyt gotówkowy może zostać udzielony tylko osobom, które mają dobrą historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej i nie są dłużnikami wpisanymi do bazy BIG-ów w Polsce (biur informacji gospodarczej). Ponadto muszą odznaczać się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową, która rozumiana jest jako zdolność do spłaty udzielonego kredytu wraz z odsetkami w wybranym systemie ratalnym.

Warunki kredytowania w poszczególnych bankach

Wybór najlepszej oferty kredytu gotówkowego w banku jest trudny, ponieważ wymaga pewnej wiedzy dotyczącej kredytowania jako takiego. Wielu klientów popełnia błąd i przy porównywaniu ofert kredytowych bierze pod uwagę wyłącznie wysokość oprocentowania nominalnego, nie zaś łączne koszty związane z takim finansowaniem.

Uwaga na RRSO!

Ważnym parametrem świadczącym o atrakcyjności oferty kredytowej jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która obrazuje relację pomiędzy całkowitym kosztem zobowiązania ponoszonym przez kredytobiorcę a kwotą uzyskanego kredytu. RRSO uwzględnia nie tylko oprocentowanie nominalne kredytu gotówkowego, czyli koszty odsetek, ale również:

 • dodatkowe opłaty,
 • opłaty przygotowawcze,
 • prowizję za przystąpienie do zobowiązania,
 • wartość przepływów finansowych związanych ze spłatą kredytu.

Porównanie RRSO różnych ofert kredytów gotówkowych pozwoli na wytypowanie oferty, która w danym czasie będzie najatrakcyjniejsza.

Do którego banku po kredyt gotówkowy?

Przeanalizowanie co najmniej kilku ofert kredytów gotówkowych z różnych banków pozwoli na wytypowanie takiej, która spełni nasze oczekiwania i będzie najkorzystniejsza pod względem kosztów.

Porównywarki kredytów gotówkowych online pozwalają po wpisaniu podstawowych parametrów pożądanego kredytu, tj. kwoty zobowiązania i okresu zwrotu pieniędzy do banku, znaleźć te banki, które zaoferują najniższe koszty kredytowe.

Na przykład w przypadku kredytu na kwotę 10 000 zł na okres 12 miesięcy najlepsze oferty kredytów gotówkowych prezentują banki:

 • Citi Handlowy – oprocentowanie 5,99 proc., RRSO 19,25 proc., prowizja 6,00 proc., całkowita kwota do spłaty 10 947,07 zł, czyli koszty wynoszą 947,07 zł.
 • PKO Bank Polski – oprocentowanie 8,99 proc., RRSO 20,45 proc., prowizja 4,99 proc., całkowita kwota do spłaty 11 017,25 zł, czyli koszty wynoszą 1 017,25 zł.
 • BGŻ BNP Paribas – oprocentowanie 6,99 proc., RRSO 22,69 proc., prowizja 6,90 proc., całkowita kwota do spłaty 11 099,06 zł, czyli koszty wynoszą 1 099,06 zł.
 • Alior Bank – oprocentowanie 5,00 proc., RRSO 25,58 proc., prowizja 9,00 proc., całkowita kwota do spłaty 11 197,46 zł, czyli koszty wynoszą 1 197,46 zł.
 • Eurobank – oprocentowanie 8,50 proc., RRSO 29,61 proc., prowizja 8,80 proc., całkowita kwota do spłaty 11 387,41 zł, czyli koszty wynoszą 1 387,41 zł.

Uwaga!

Dla niektórych klientów dogodną ofertą na kredyt gotówkowy w banku będzie oferta, przy której bank zastosuje uproszczone warunki weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy. Jeśli liczy się najbardziej czas udzielenia kredytu, warto rozważyć możliwość pożyczenia pieniędzy od banku, w którym mamy już swoje konto i od wielu miesięcy z nim współpracujemy. Łatwiej będzie wówczas zrealizować formalności i przyspieszyć moment wypłaty pieniędzy z udzielonego kredytu gotówkowego.

Promocyjne oferty kredytów gotówkowych mogą spowodować diametralną zmianę w rankingu atrakcyjności ofert kredytowych, co trzeba mieć na uwadze podczas ostatecznego wyboru banku, z którym będziemy chcieli podpisać umowę kredytową.

 • Kredyt gotówkowy – w którym banku najlepiej?

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:budżet domowy,   pieniądzeDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

A wy znowu o kredytach,bo co? święta się zbliżają no a banki potrzebują jeleni, bo zarabiają na tych kredytach.
Dodano: 22.11.2018 15:13    Przez: ~Ha
Ja wziąłem kredyt na prywatne leczenie głowy i ze spłatą mam problemy, to mi komornik wszedł na telewizor.
Dodano: 22.11.2018 18:16    Przez: ~Pn
Provident NIE POLECAM
Dodano: 23.11.2018 09:28    Przez: ~Koninianka

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.