Dzisiaj jest środa 14 kwietnia 2021, imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17070) SPORT FORUM FIRMY (5592) PRACA (58) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 3oC
Jutropogoda
2 / 5oC
Pojutrzepogoda
4 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Biblioteka zmienia się dla mieszkańców. Sta ... (0)Nasze sprawy. Koniec zadłużania mieszkań. Minister ... (1)

Wzrost bezrobocia nieco wyhamował. Pracy szuka 6646 osób

Dodano: 14.07.2020 12:03
Źródło: LM.pl

8,1% wyniosła stopa bezrobocia w powiecie konińskim i mieście Konin w czerwcu tego roku. Po raz pierwszy od początku pandemii koronawirusa dynamika wzrostu spadła.

Po bardzo kiepskim maju, czerwiec przyniósł nieco lepsze informacje z regionalnego rynku pracy. Bezrobocie wciąż rośnie, ale wolniej, niż w poprzednich miesiącach. Łączna stopa bezrobocia dla powiatu konińskiego i miasta Konina w czerwcu wyniosła 8,1%, co jest dokładnie takim samym wynikiem, jak w maju.

Jeszcze w maju w PUP w Koninie zarejestrowało się łącznie 658 nowych bezrobotnych. W czerwcu ta liczba była podobna i wyniosła 639 osób. Jednocześnie jednak znacznie więcej osób się wyrejestrowało - w maju było to 346 osób, a już w czerwcu 521. Bilans nowych osób bez pracy wyniósł więc w czerwcu 188 osób, gdy w maju było to 312 osób. Bezrobocie więc wciąż rośnie, ale już wolniej, niż w kwietniu i w maju, czyli pierwszych miesiącach po wybuchu pandemii. 

Sytuacja cały czas gorsza jest w powiecie konińskim, gdzie stopa bezrobocia wynosi 9,5%, a pracy szuka 4280 osób. W Koninie ten sam wskaźnik jest znacznie lepszy i wynosi 6,3% (2366 osób), co daje średnią dla całego regionu 8,1%. Spadek dynamiki wzrostu bezrobocia to z jednej strony efekt znoszenia restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, a z drugiej - pory roku. Latem łatwiej bowiem o pracę dorywczą, więcej osób decyduje się też na wyjazdy do pracy zagranicą.

Jak będzie wyglądać sytuacja w kolejnych miesiącach trudno orzekać. Pamiętać należy bowiem, że dopiero od lipca ruszyć miały zwolnienia grupowe w ZE PAK S.A. W dwóch spółkach pracę stracić może nawet 237 osób, choć przedstawiciele zarządu grupy kapitałowej zapewniali w rozmowie z prezydentem Konina, że mają to być głównie pracownicy z odkrywki Adamów pod Turkiem. Trudno jednak przewidywać, na ile ta sytuacja wpłynie na koniński rynek pracy. Nie wiadomo też, jak rozwijać będzie się pandemia koronawirusa i czy rząd nie będzie chciał powrotu większych restrykcji sanitarnych, które doprowadziły do ciężkiej sytuacji na rynku pracy w kwietniu i w maju. 

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.