Dzisiaj jest wtorek 13 kwietnia 2021, imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17792) SPORT FORUM FIRMY (5591) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
2 / 4oC
Jutropogoda
7 / 3oC
Pojutrzepogoda
5 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Konin. Zaatakował nożem na przystanku. 33-latek zo ... (6)Sąd przyznał rację Greenpeace. ZE PAK musi przesta ... (4)

Biblioteka nadal bez patrona. Radni odrzucili pomysł mieszkańców

Dodano: 28.10.2020 11:42
Źródło: LM.pl

Ernest Paweł Michel nie będzie patronem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. Podczas środowej sesji Rady Miejskiej w Koninie radni odrzucili inicjatywę uchwałodawczą mieszkańców Konina.

Długa, niemal dwugodzinna dyskusja na temat kandydatury Ernesta Pawła Michla (jego sylwetkę na naszych łamach w artykule ,,Drukował Głos Koniński, chciał mszy po polsku i bulwaru nad Wartą" przedstawił na naszych łamach Robert Olejnik) odbyła się już podczas wtorkowego posiedzenia komisji społecznych Rady Miasta Konina. Wątpliwości radnych budziło uzasadnienie projektu uchwały przedstawione przez dyrektora MBP i przedstawiciela komitetu uchwałodawczego Damiana Kruczkowskiego.

Pomysł z nadaniem imienia Ernesta Pawła Michla Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie przedstawili bowiem sami mieszkańcy. W przeprowadzonej wśród czytelników biblioteki ankiecie aż 98% badanych stwierdziło, że Ernest Paweł Michel mógłby być patronem MBP. To już kolejna tego typu inicjatywa koninian - dwa lata temu chcieli wybrać na patrona biblioteki pisarza Józefa Hena. Wobec negatywnych opinii radnych pomysł upadł i nie był nawet procedowany na sesji Rady Miasta Konina.

Wobec kandydatury Ernesta Pawła Michla radni też zgłaszali zastrzeżenia - głównie, że był wiceburmistrzem Konina z nadania pruskiego w czasach zaborów oraz że nie jest postacią tego formatu, co Zofia Urbanowska i Jan Zemełka, czyli najbardziej znane postacie historyczne Konina. - Nie chodzi o to, by Ernesta Pawła Michla odsądzić od czci i wiary. Po prostu nie jest z tego kręgu - oceniał Tomasz Andrzej Nowak (Lewica). Zenon Chojnacki (Zjednoczona Prawica) podkreślał, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości koninianie nie powierzyli już Michlowi żadnej funkcji we władzach miasta. - Ocenę tej postaci ceduję na jego współczesnych.

Damian Kruczkowski zachęcał, by doceniać inne wybitne postaci Konina oprócz Zofii Urbanowskiej i Jana Zemełki. - Zofia Urbanowska jest już hołubiona w MBP, Jan Zemełka za chwilę będzie upamiętniony w Domu Zemełki. Chodzi mi o to, by nie tworzyć monopolu w nazewnictwie w mieście. Stworzy się wrażenie, że mamy dwie postaci w mieście i nikogo więcej - argumentował dyrektor biblioteki. Oceniał również, że brak wyboru po 1918 r. na funkcje publiczne nie musi świadczyć o negatywnej ocenie Michla przez mieszkańców Konina. - Jest to pewnym nadużyciem. Nie wiemy nic o tym.    

Radna Monika Kosińska (KO) zachęcała natomiast swoich kolegów z Rady Miasta, by wystąpili z inicjatywą nadania bibliotece imienia Zofii Urbanowskiej, skoro po raz kolejny odrzucają pomysł mieszkańców. - W jaki sposób mieszkańcy miasta mają brać udział w życiu społecznym tego miasta skoro na kazdym kroku każdą inicjatywę mieszkańców mamy uznawać za niegodną, niewłaściwą?

Mimo tego głosu radni odrzucili pomysł nadania bibliotece imienia Ernesta Pawła Michla. Przeciw byli radni klubu Zjednoczonej Prawicy, Lewicy i niezrzeszeni (dziewięć głosów ,,za", czternaście ,,przeciw").

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.