Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościIle jeść kalorii, żeby schudnąć?

Ile jeść kalorii, żeby schudnąć?

Materiał promocyjny

Dodano:
Ile jeść kalorii, żeby schudnąć?

Ile jeść kalorii, żeby schudnąć to pytanie, które bardzo często pada w Internecie. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wiadome jest, że idealną sylwetkę zyskuje się nie tylko dzięki ciężkim treningom, ale również dzięki odpowiedniej diecie, która powinna zostać dobrana w sposób indywidualny.
 

Zdecydowanie łatwiej zyskać kilogramy niż je stracić… Stosując głodówki i wyjątkowo niskokaloryczne diety można bardzo mocno się rozczarować, ponieważ jedynie wyniszczają one organizm i prowadzą do bardzo szybkiego efektu jo-jo. Specjaliści często podkreślają, że dieta diecie nierówna.
 

Czego nie jeść, żeby schudnąć?

Przejście na głodówkę to droga donikąd. Wiele osób nawet mówi, że żeby schudnąć, trzeba jeść. Takie podejście jest w stanie zagwarantować długotrwały efekt i nie obciąży organizmu. Ponadto, po zakończeniu diety raczej ciężko o efekt jo-jo. Nie trzeba wcale przechodzić na żadną popularną dietę – można jeść to, co chcesz, ale z głową!

Tłuste mięsa

Przede wszystkim chodzi o czerwone mięso, a tym bardziej smażone w głębokim tłuszczu. Zamiast tłustego mięsa zdecydowanie lepiej wybrać cielęcinę, drób, wołowinę, a przede wszystkim ryby!

Napoje gazowane i soki

Gotowe napoje ze sklepowych półek to cukrowa bomba! Na pewno chociaż raz obiło Ci się o uszy, jak dużo cukru zawiera popularna cola. Mogłoby się wydawać, że przynajmniej soki powinny być zdrowe. Nic bardziej mylnego! Sklepowe soki to równie bogate źródło cukru. To nie ma absolutnie nic wspólnego ze zdrowym stylem życia. Najlepszym sokiem będzie wyciśnięty własnoręcznie!

Przetworzona żywność i przekąski

Jest to zasada, stara, jak świat – aby schudnąć skutecznie, trzeba odstawić ulubione chipsy, ciastka, kebaby, pizze i wiele, wiele więcej. Wiele tych smacznych produktów jest bogatych w niezdrowe tłuszcze, cukier czy sól. Jeśli tak bardzo lubimy czasami coś przekąsić, najlepiej przerzucić się na fit odpowiedniki domowej roboty, które w odpowiednich ilościach nie zaszkodzą efektom.

Oprócz trzech wyżej wymienionych kategorii produktów należy zwrócić także uwagę na tzw. indeks glikemiczny. Jest to szczególnie uwaga do osób, które trzymają się diety, a nie tracą kilogramów. Indeks ten przedstawia nic innego jak zawartość cukrów prostych w pożywieniu, które odpowiadają za gwałtowny wyrzut insuliny, co powoduje, że szybko pojawia się głód. Produkty, po których szybko można odczuć głód to między innymi ryż biały, kasza jaglana, płatki kukurydziane, arbuz, ananasy z puszki czy brzoskwinie. Nie oznacza to od razu, że trzeba raz na zawsze pożegnać się z taką żywnością – po prostu trzeba nauczyć się kontrolować podaż tych składników w codziennym menu.
 

Co jeść, żeby schudnąć?

Kiedy wiadomo czego nie jeść, żeby schudnąć, to o wiele łatwiej jest przejść do tego, co należy jeść, żeby schudnąć. Istnieje wiele produktów, które mogą sprzyjać walce o szczupłą sylwetkę. Wiele osób sukcesywnie łączy aktywność fizyczną z odpowiednio zbilansowaną dietą. Ponadto niektórzy decydują się również na skuteczne tabletki na odchudzanie których zadaniem jest pomoc w uzupełnieniu ważnych składników odżywczych. Zobacz, jakie produkty warto spożywać na diecie.

Produkty bogate w błonnik

Błonnik zapewnia uczucie sytości, które ułatwia wytrwać na diecie. Dzięki temu chęć na podjadanie może być znacznie niższa. Przy spożywaniu tego rodzaju produktów bardzo ważne jest dobre nawodnienie, ponieważ bez tego, błonnik może prowadzić do zaparć. Produkty bogate w błonnik to między innymi płatki owsiane, otręby, kasza jęczmienna czy strączki.

Surowe warzywa

Dobrymi wyborem podczas odchudzania mogą być między innymi cukinia, brukselka, boćwina, brokuły, ogórek, kapusta pekińska, dynia, seler czy pomidory.

Kiszonki

O kiszonkach i ich wpływie na odchudzanie bardzo mało się mówi, a szkoda, ponieważ tego rodzaju produkty świetnie dbają o florę bakteryjną w jelitach.

Bez wątpienia odżywianie to najważniejszy element odchudzania. Wiele osób jest zdania, że kluczem do sukcesu jest deficyt kaloryczny – krótko mówiąc jemy tylko tyle, ile organizm potrzebuje. Najczęściej za odłożone kilogramy odpowiedzialna jest właśnie nadwyżka kaloryczna.
 

Ile kalorii, żeby schudnąć?

Nie ma diety idealnej. To, ile codzienna dieta powinna mieć kalorii, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim ważne jest zapotrzebowanie energetyczne, które może różnić się w zależności od płci, stanu zdrowia, wieku, wykonywanej pracy, stanu fizjologicznego oraz stopnia aktywności fizycznej.

Dzięki specjalnym wzorom i kalkulatorom można zdecydować, przybliżyć się do odpowiedzi na to ważne pytanie. Warto obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne – w Internecie można znaleźć mnóstwo gotowych kalkulatorów.

Aby określić zapotrzebowanie kaloryczne swojego organizmu, można wykorzystać następujący wzór:

  • Mężczyźni: KCAL = 66,47 + (13,75 x masa ciała w kilogramach) + (5 x wzrost w centymetrach) – (6x75 wiek w latach),
  • Kobiety: KCAL = 665,09 + (9,56 x masa ciała w kilogramach) + (1,85 x wzrost w centymetrach) – (4,67 x wiek w latach).

Uzyskany wynik należy dodatkowo pomnożyć przez współczynnik aktywności:

  • Mało ruchu – 1,3
  • Aktywność fizyczna 2-3 razy w tygodniu – 1,4
  • Aktywność fizyczna 4-5 razy w tygodniu – 1,5.

Kiedy już uda Ci się wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne zauważysz, ile tak naprawdę Twój organizm potrzebuje energii, żeby funkcjonować. Jeśli spożywasz więcej, niż organizm potrzebuje – zyskujesz dodatkowe kilogramy. Natomiast jeśli spożywasz mniej, niż organizm potrzebuje – tracisz zbędne kilogramy.

Uzyskany przed chwilą wynik zapotrzebowania kalorycznego nie pokazuje jeszcze, ile należy jeść kalorii, żeby schudnąć. Uzyskany wynik raczej będzie pomocny do utrzymania wagi. Natomiast, żeby stracić na wadze, należy od uzyskanego wyniku odjąć 300-500 kcal. Jeżeli twoje zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2000 kcal, to żeby schudnąć, każdego dnia należy jeść nie więcej niż np. 1500 kcal. Przy pięciu posiłkach dziennie każdy z nich nie powinien dostarczać więcej niż 300 kcal.

Ważne jest również to, żeby nie jeść mniej, niż wynika z wyliczeń. Jeszcze większy deficyt kaloryczny może zostać uznany przez organizm za głodówkę, a to spowolni metabolizm i utrudni spalanie tkanki tłuszczowej.
 

Podsumowanie

Obliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego i przejście na deficyt to bardzo popularna forma odchudzania. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „ile jeść kalorii, żeby schudnąć?”, choć liczne kalkulatory zdecydowanie ułatwiają to zadanie. Rzeczywiście informacje w Internecie często bywają pomocne, ale najrozsądniejszym wyborem jest udanie się do dietetyka, który jest w stanie dobrać najlepszą możliwą dietę do naszego organizmu.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, dieta
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole