Dzisiaj jest niedziela 18 kwietnia 2021, imieniny: Apoloniusza, Bogusławy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17778) SPORT FORUM FIRMY (5593) PRACA (60) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
7 / 8oC
Jutropogoda
12 / 6oC
Pojutrzepogoda
11 / 5oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
MZK Konin i pierwsze w Polsce zamówienie na autobu ... (6)Konin. Zbiórka pieniędzy na środki ochrony osobist ... (5)

Licealistki wydały świąteczne opowiadanie. Warto je wesprzeć!

Dodano: 19.12.2020 11:03
Źródło: LM.pl

O przyjaźni i bezinteresownym wsparciu traktuje cudowna, świąteczna opowieść dwóch uczennic II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie. Alicja Tomaszewska i Weronika Majewska dochód ze sprzedaży kilkustronnicowej książki, planują przekazać na cel charytatywny. 

Alicja Tomaszewska talent pisarski odkryła w sobie około 5 lat temu. Uczennica ostatniej klasy liceum przez ten czas napisała 10 książek, ale póki co wszystkie „do szuflady”.

- Miałam propozycję z wydawnictwa, ale koszty były za duże. W większości są to książki obyczajowe. Próbuję jedną fantasy, ale nie do końca się w tym czuję. Napisałam też dwie bajki dla dzieci, które zostały wydane w zbiorze „Golinianie dzieciom” - mówi Ala.

Młoda pisarka podkreśla, że bardzo lubi święta Bożego Narodzenia i dlatego, całkiem spontanicznie, postanowiła napisać świąteczną opowieść.

- Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach. Jedna to dom dziecka, gdzie w Wigilię opiekunka zaczyna czytać opowiadanie i większa część fabuły dotyczy tej właśnie opowieści - mówi Alicja Tomaszewska.

Książka pod tytułem „Mr Fmoll” to opowieść o Helence, która z mamą i ciocią mieszka w niewielkim miasteczku u podnóża gór. Dziewczynka pewnego dnia słyszy od sprzedawczyni w sklepie historię opuszczonego domu i fortepianu, który stoi na miejskim rynku. Później Helenka poznaje Gabriela, któremu nadaje przydomek „Mr Fmoll”. O tym jak się poznali i co wydarzyło się w wigilijny wieczór, trzeba przeczytać w książeczce zilustrowanej przez również uczennicę ostatniej licealnej klasy – Weronikę Majewską.

- Pewnego wieczoru Ala zadzwoniła z pytaniem, czy zrobię ilustrację okładkową do jej książki. Zgodziłam się. Nigdzie nie uczyłam się rysunku, ale kilka lat temu narysowałam smoka, potem lisa i stwierdziłam, że to mi się podoba. Satysfakcjonuje mnie pojedyncze pociągnięcie pędzla, kropka położona na kartce, podoba mi się jak można oddać światło, czy mrok. Lubię się tym bawić, to mnie relaksuje – mówi Weronika. - Przeczytałam opowieść Ali i stwierdziłam, że narysuję to, co pierwsze przyjdzie mi do głowy. Ta samotna chatka utkwiła mi w pamięci i warta była uwiecznienia – dodaje.

Nastolatkom udało się znaleźć sponsorów i wydać opowieść w 300 egzemplarzach. Można je znaleźć w konińskiej bibliotece, a także filii golińskiej biblioteki w Kawnicach. Książeczki są też dostępne u autorek. Jak podkreśla Alicja, nie mają one narzuconej ceny. Każdy może zapłacić za nie tyle, ile uważa za stosowne. Wszystko co w ten sposób uda się zebrać, zostanie przekazane jednej z konińskich rodzin zastępczych.

  • Licealistki wydały świąteczne opowiadanie. Warto je wesprzeć!

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.