Dzisiaj jest środa 21 kwietnia 2021, imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17620) SPORT FORUM FIRMY (5595) PRACA (56) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 6oC
Jutropogoda
7 / 3oC
Pojutrzepogoda
5 / 1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zostało ostatnie miejsce. Matuszak jedzie na kwali ... (0)Konin. Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej na ul. ... (4)

Budowa dworca znów przesunięta. Ma wystartować w III kwartale

Dodano: 1.02.2021 14:33
Źródło: LM.pl

PKP S.A. cały czas nie wniosła aportu do spółki celowej mającej odpowiadać za budowę nowego dworca kolejowego w Koninie. Rozpoczęcie inwestycji znów zostało przesunięte – budowa może wystartować w trzecim kwartale tego roku.

Budowa nowego dworca kolejowego w Koninie nie może wystartować już od kilku lat. Inwestycję ma realizować spółka Xcity Investment. To podmiot celowy powołany przez PKP S.A. oraz spółkę Dekada, czyli przedsiębiorstwo mające odpowiadać za przestrzeń handlową w nowym kompleksie. Od kilkunastu miesięcy inwestycja jednak stoi. PKP S.A. powinna wnieść aport do Xcity Investments w postaci nieruchomości. Cały czas publiczna spółka jednak tego nie zrobiła.

Przyspieszenie inwestycji zapowiadał już we wrześniu wiceminister Janusz Kowalski. Jak się jednak dowiadujemy, decyzji o wniesieniu aportu nadal nie ma. – Czynności zmierzające do aportu nieruchomości należącej do PKP S.A. do spółki celowej są kontynuowane – informuje Bartłomiej Sarna z biura komunikacji PKP S.A.

To oznacza kolejne opóźnienie w rozpoczęciu budowy dworca. Jeszcze we wrześniu mowa była o przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2021 r. Jak informuje teraz Bartłomiej Sarna obecny harmonogram mówi już o trzecim kwartale tego roku. – Planowane jest rozpoczęcie w pierwszej kolejności budowy dworca tymczasowego, a następnie rozbiórka istniejących obiektów budowlanych oraz budowa nowego dworca PKP i PKS wraz z parkiem handlowym Dekada.

W międzyczasie projekt nowego dworca został również okrojony. Jak informowaliśmy już w sierpniu nowa koncepcja oznacza gorsze rozwiązania dla podróżujących – hala dla pasażerów rozdzielona została od wejścia na perony. Budynek ma być też prostszy i mniejszy. Decyzje PKP S.A. o zmianie koncepcji i opóźnienia we wniesieniu aportu krytykowały już władze miasta. – Wydaje się, że na dzisiaj miasto Konin jest jedyną stroną, która wykazuje jakąkolwiek aktywność. Natomiast główny inwestor, mimo że jest spółką publiczną, a nie prywatną, zachowuje się w sposób nieodpowiedzialny. Jest to porażka i wstyd PKP – oceniał w sierpniu Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina.

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:dworzec,   dworzec kolejowy,   PKP S.A.,   Xcity Investment,   Dekada,   budowa dworca



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

avatar Przesunęli znowu i będą przesuwać dalej, nazwa obiektu ( DEKADA) do czegoś w końcu zobowiązuje ...
Dodano: 1.02.2021 15:39    Przez: Marianello_5000
Dworzec kolejowy w każdym mieście, gdzie docierała kolej, był wizytówką miasta, no nasz dworzec w Koninie nie można nazwać "wizytówką".
Dodano: 1.02.2021 16:31    Przez: Człowiek
Kolej sama powinna budować ten dworzec i niech nie szuka jelenia .To PKP zarabia a nie kto inny i to jest jej wizerunek i tych gości z Warszawy którzy zarabiają duże pieniądze.
Dodano: 1.02.2021 15:30    Przez: Jan 123
No widać, że się nie znasz. Miasto, jako samorząd, nie może tego zrobić. Dworzec jest w gestii PKP, na gruncie PKP. Kamienice w mieście mają prywatnych właścicieli, przepisy prawa są jakie są i miasto ma bardzo ograniczone możliwości. Miasto może tylko prosić i apelować.
Dodano: 1.02.2021 17:37    Przez: Jakub Wawrzecki
Panowie: Jacek Kubiak i Robert Popkowski mieli wbić jako pierwsi szpadle na budowie dworca. Teraz okazuje się, że chyba wbiją, przekopując ogródek. To jest to pisowskie rządzenie!
Dodano: 1.02.2021 18:22    Przez: Felek Stankiewicz

KOMENTARZE

Kolej sama powinna budować ten dworzec i niech nie szuka jelenia .To PKP zarabia a nie kto inny i to jest jej wizerunek i tych gości z Warszawy którzy zarabiają duże pieniądze.
Dodano: 01.02.2021 15:30    Przez: Jan 123
Ale to PKP buduje, teoretycznie buduje, za pomocą swojej spółki inwestycyjnej, w artykule o tym pisze.
Dodano: 01.02.2021 15:47    Przez: Jakub Wawrzecki
avatar Po co w miasteczku powiatowym Dworzec Kolejowy? Dworce niech kolej odnawia na stacjach przesiadkoych, gdzie Ludzie faktycznie czekają. W Koninie wystarczą odnowione, zadaszone perony !!! Rozwodzić się tyle lat nad kolejnym Pepco czy sklepem AGD????? Faktycznie przejeżdżają przez Konin pociągi że wschodu na zachód i to tyle. Stary dworzec wyburzyć, w to miejsce powiększyć parking, na wzór peronów zadaszyć koło wieży ciśnień przystanki przesiadkowe mzk i PKS i po kłopocie
Dodano: 03.02.2021 11:15    Przez: Stary Ch...j
avatar Przesunęli znowu i będą przesuwać dalej, nazwa obiektu ( DEKADA) do czegoś w końcu zobowiązuje ...
Dodano: 01.02.2021 15:39    Przez: Marianello_5000
PiS to jednak niesamowici nieudacznicy, umieją tylko mówić, to wychodzi im super... a od kilku lat nie są w stanie rozpocząć budowy dworca PKP... Teraz już widzicie, że rządy PiS to stek blagierskich słów...
Dodano: 01.02.2021 15:49    Przez: Jakub Wawrzecki
avatar Po co w miasteczku powiatowym Dworzec? Nie wystarczy tylko przystanek? Dlaczego PiS ma ci budować Dworzec, skoro to był pomysł lokalnego samorządu? Wymyśliła to ekipa Józefa Nowickiego, z obecnym prezesem ówczesnym vice. My jako mieszkańcy odsunęliśmy ich od władzy, zmieniliśmy prezydenta, który być może ma inny pogląd. Czego chcesz od PiSu???
Dodano: 03.02.2021 11:20    Przez: Stary Ch...j
avatar Ten dworzec potrzebny w Koninie..... Wyburzyć stary, zostawić zadaszone perony jako stację kolejową i tyle.
Dodano: 01.02.2021 16:05    Przez: Stary Ch...j
Zamiast czekać w nieskończoność na łaskę innych to może niech miasto wyjdzie z własną inicjatywą i odbudują dworzec taki jak był kiedyś. Dosyć ,że by to było to ładniejsze niż ten projekt dekady to w dodatku pokazali by ,że dbają o historie konina i ich zabytki. W dodatku niech miasto zainteresuje się innymi kamienicami w koninie które się sypią i szpecą a jest ich bardzo dużo np na samym placu wolności jedna kamienica przykryta płachtą i druga kamienica obok pizzerii Pepe Nero, która też stoi ze 20 lat pusta i się sypie no i kamienica obok siedziby plusa ten dach wygląda jakby miał się za chwile zapaść do środka. Lepiej działać wcześniej dopóki można jeszcze coś zrobić bo będzie sytuacja podobna jak z kamienicą Essowej
Dodano: 01.02.2021 16:30    Przez: starowka91
No widać, że się nie znasz. Miasto, jako samorząd, nie może tego zrobić. Dworzec jest w gestii PKP, na gruncie PKP. Kamienice w mieście mają prywatnych właścicieli, przepisy prawa są jakie są i miasto ma bardzo ograniczone możliwości. Miasto może tylko prosić i apelować.
Dodano: 01.02.2021 17:37    Przez: Jakub Wawrzecki
Dworzec kolejowy w każdym mieście, gdzie docierała kolej, był wizytówką miasta, no nasz dworzec w Koninie nie można nazwać "wizytówką".
Dodano: 01.02.2021 16:31    Przez: Człowiek
Konin leży na trasie W-Z, a przynajmniej na trasie Warszawa- Poznań i tak PKP "olewa" nasze piękne miasto ?
Dodano: 01.02.2021 16:34    Przez: Człowiek
A gdyby tak Koninem rządziła inna opcja polityczna np Prawo i Sprawiedliwość, czy też by budowa Dworca była odwlekana w nieskończoność, czy dawno byłoby po sprawie ?
Dodano: 01.02.2021 16:38    Przez: Człowiek
Dworca by nie było..za to nowy kościół, lub pomnik narodowy.
Dodano: 01.02.2021 17:13    Przez: KrainaBajki
Hmm, czy chcesz nam napisać, że PiS celowo to robi? Zupełnie jak PZPR za PRL... ?!
Dodano: 01.02.2021 17:39    Przez: Jakub Wawrzecki
Jak by peło rządziło to by już po pandemi było.
Dodano: 02.02.2021 01:03    Przez: zico
avatar Na pewno by już było po pandemii.... Widać to po Niemczech, Czechach, Słowacji czy Rosji. A może byłaby ta upragnioną godzina policyjna jak we Francji
Dodano: 02.02.2021 21:01    Przez: Stary Ch...j
A wg mnie to jednak ten istniejący dworzec jest wizytówką naszego miasta. Wystarczy spojrzeć na ul . Dworcową, która po stronie zachodniej wygląda jakby czas się zatrzymał na roku 70 a w UM bawią się stanowiskami Architekta Miasta.
Dodano: 01.02.2021 17:32    Przez: Josef Josef
Domy Towarowe Centrum? Co wedle ciebie może zrobić Miasto? Aktywiści nie pozwolili ruszyć nawet tych budek na Błaszaka... a ponadto, te sklepy w DT Centrum są prywatną własnością. Pewnie, że najlepiej byłoby to wyburzyć, zaprojektować i postawić coś sensownego.
Dodano: 01.02.2021 17:41    Przez: Jakub Wawrzecki
Panowie: Jacek Kubiak i Robert Popkowski mieli wbić jako pierwsi szpadle na budowie dworca. Teraz okazuje się, że chyba wbiją, przekopując ogródek. To jest to pisowskie rządzenie!
Dodano: 01.02.2021 18:22    Przez: Felek Stankiewicz
I jeszcze pisiory wstrzymali budowę Kleczewskiej? Oj Felek Felek