Dzisiaj jest czwartek 24 czerwca 2021, imieniny: Jana, Danuty, Janiny WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (16223) SPORT FORUM FIRMY (5613) PRACA (78) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
20 / 16oC
Jutropogoda
16 / 13oC
Pojutrzepogoda
22 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zielonym do góry. Konin bez unijnych kar za wodę (0)Rządził OSP Chorzeń przez 52 lata. Oddał Złoty Klu ... (0)

Pakiet kryzysowy. Prezes PWiK proponuje obniżkę swojej pensji

Dodano: 28.05.2021 19:39
Źródło: LM.pl

Zatwierdzona przez Radę Miasta skala inwestycji i wzrost kosztów to dwie główne przyczyny podwyżki taryf za wodę – tłumaczył podczas specjalnego posiedzenia Komisji Finansów prezes PWiK Zbigniew Szymczak. Zaproponował również obniżenie swojego wynagrodzenia.

Dwie i pół godziny trwało specjalne posiedzenie Komisji Finansów Rady Miasta na temat odrzuconych przez Wody Polskie nowych taryf opłat za wodę. Sytuację finansową spółki i dalsze działania przedstawiali radnym przedstawiciele Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Ceny rosną, bo są inwestycje

Jak przekonywali w piątek przedstawiciele miejskiej spółki, jedną z przyczyn zaproponowanych przez nich wyższych taryf jest plan inwestycyjny, który realizuje PWiK, a który w 2012 roku zatwierdziła Rada Miasta Konina. – Rząd polski zobowiązał się w traktacie akcesyjnym, że do 2015 roku Polska będzie wypełniała wszystkie wymogi dot. gospodarki ściekowej. To jest wymóg prawny. Na prawie 2500 aglomeracji w Polsce tylko ok. 300 spełnia wymogi dyrektywy ściekowej. W tym zacnym gronie jest właśnie Konin. Spełniamy wskaźniki takie, jak duże miasta: Poznań, czy Warszawa.

Inwestycje i zwiększanie majątku spółki powoduje jednocześnie wzrost amortyzacji – z niecałych 10 mln zł w 2017 r. do ok. 18 mln zł na koniec planowanego nowego trzyletniego okresu taryfowego. Już teraz amortyzacja to ponad 28% kosztów spółki. Więcej PWiK wydaje tylko na wynagrodzenia (ponad 29%, ale jak informowali przedstawiciele spółki w ostatnich latach zatrudnienie spadło o ponad 35 etatów).

Merytorycznego zarzutu ze któraś z tych inwestycji była nietrafiona nie uzyskałem. W żaden sposób spółka nie przeinwestowała. Wszystkie wskaźniki ekonomiczne to pokazują – przekonywał prezes PWiK. Jak zaznaczał również, już niedługo problem mogą mieć te samorządy i spółki, które w nową infrastrukturę nie zainwestowały. – O tym się nie mówi. Unia już rozpoczęła procedurę przeciw Polsce, ale rząd tych kar nie zapłaci. Zapłacą te aglomeracje, które norm nie spełniają.

Wody Polskie masowo odrzucają nowe taryfy

Wody Polskie, zatwierdzające lub odrzucające propozycje nowych taryf, zaproponowały PWiK, by odpisy amortyzacyjne w nowym planie wyniosły 0%, a marża zysku obcięta o połowę – ze średniej 3,85% za usługi wodne i 4,06% za usługi kanalizacyjne. Według przedstawicieli PWiK takie stawki spowodują ogromne kłopoty finansowe – spółce zabraknie na spłatę rat kapitałowych od zaciągniętych zobowiązań. To może skutkować cofnięciem umorzeń pożyczek w wysokości 15 mln zł lub wręcz nakazem natychmiastowej spłaty prawie 78 mln zł zobowiązań.

Jak przekonywał PWiK decyzja Wód Polskich była decyzją polityczną – organ ma masowo odrzucać wnioski o nowe, wyższe taryfy. Akceptowane mają być nieliczne. – Mamy być ukarani za aktywność inwestycyjną? Za to, że jako nieliczni spełniamy wymogi? Tak ma ta polityka wyglądać? To jaki to jest sygnał dla moich kolegów z innych spółek wodociągowych? – pytał w piątek prezes Szymczak.

Wtórował mu zastępca prezydenta Konina, Paweł Adamów. – Przekazywanie kompetencji zatwierdzania taryf [wcześniej robiła to Rada Miasta – przyp. red.] jednemu urzędnikowi w całej zlewni, który je podejmuje, kierując się nie tylko pobudkami merytorycznymi, było błędem – oceniał. A decyzje Wód Polskich nazywał populizmem. – Za usługi się płaci. Chyba, że pojawia się polityka.

Mieszkańcy będą zwracać różnicę?

Jak informował już wcześniej podczas konferencji prasowej prezes Zbigniew Szymczak, z powodu przekroczenia terminu na wydanie decyzji przez Wody Polskie PWiK złoży wnioski o stwierdzenie wejścia w życie nowych taryf. Na decyzję trzeba będzie czekać, może nawet kilka miesięcy. To rodzi pytanie – jakie stawki zaczną obowiązywać w momencie, gdy zakończy się obecny plan taryfowy? Spółka ma zamiar opublikować nowy plan (ten, który odrzuciły Wody Polskie, ale według PWiK-u z przekroczeniem terminu), a jednocześnie do czasu rozstrzygnięcia sporu pobierać opłaty według starszej, niższej taryfy.

następna
strona 1/2

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Wynagrodzenie Pana prezesa , rady nadzorczej itp powinno odzwierciedlać sytuację finansową spółki. A do tego bardzo, bardzo daleko.
Dodano: 28.05.2021 20:32    Przez: sceptyk
BEZCZELNI - gdyby było tak jak wcześniej to Rada Miejska przegłosowałaby podwyżki bez mrugnięcia okiem (koalicja PO i SLD). Wody Polskie dobrały się wam do d***y i żal tę d**** ściska bo nie można DOIĆ BEZCZELNIE jak poprzednio. A co do etatów to zacznijcie od rzecznika SYNUSIA NOWICKIEGO dziwnie znikł w sytuacji w której powinien się wypowiadać.
Dodano: 28.05.2021 20:37    Przez: Eryk21
Słowa pseudo prezesa PWiK to nic innego jak propaganda mająca na celu ratowanie bardziej swojego stołka . Prezio proponuje obniżenie pensji gdzie kolega prezydent znany jest z przyzwoleń i zapewne wyrówna koledze straty w formie podwyższonej rocznej premii i na końcu wynik będzie taki że nie było żadnego obniżenia pensji. Ewidentnie widać ,że pseudo prezes nie ma żadnego programu i pomysłu jak i pojęcia managerskiego żeby rozwiązać temat podwyżek wody a bardziej zależy mu na ratowaniu stołka na różne sposoby . Wyczuwalna jest postawa pseudo prezesa gdzie nie ma konkretów w sprawie tylko sam bełkot. Taka wypowiedz nie ma nic wspólnego z działaniami konkretnymi która nic sensownego nie wnosi. Takie sytuacje również przypominają działania pseudo prezydenta . Dostrzegalna jest wspólna polityka kolesiostwa . Takimi mechanizmami chcą wybrnąć żeby i tak w efekcie finalnym obarczyć finansowo kieszenie mieszkańców.
Dodano: 28.05.2021 21:26    Przez: bogota
Wawrzecki , masz rację że nie chodzi o pensję ale o ratowanie stołka. Sytuacja zauważalna jest również gdzie idzie brakiem doświadczenia w prowadzeniu i wiedzy o firmach . Widać ,że uprawnienia presio zakupił na bazarze.
Dodano: 28.05.2021 22:14    Przez: monika
Spółki miejskie to dojne krowy dla rządzących miastem ich rodzin pociotek itp długo jeszcze będziecie kraść ? Wciąż nienazarci ?
Dodano: 28.05.2021 21:58    Przez: Awers

KOMENTARZE

Pelikany, które popierają PiS niech sprawdzą, które firmy wodociągowe mają zatwierdzone nowe, wyższe taryfy! Oczywiście te, w których rządzi PiS. I to o przynajmniej 30%. Jak to jest możliwe, że Wody Polskie kierują się wyłącznie polityką, nie merytoryką ?! Niepoważni jesteście czy co, jesli nie przyjmujecie do wiadomości, że skoro wokół rosną ceny, o 30-40%, wzrastają pensje, to w wodociągach nie wzrosną ceny i pensje, a co za tym idzie, wzrosną koszty ?! Myśleć ! Pensja prezesa to kropla w morzu. Ale dobrze, że wreszcie przyznał, że zarabia za dużo, i powinien nie o 10% a o 20% mieć obniżoną pensję.
Dodano: 28.05.2021 20:26    Przez: Jakub Wawrzecki
Wawrzecki , masz rację że nie chodzi o pensję ale o ratowanie stołka. Sytuacja zauważalna jest również gdzie idzie brakiem doświadczenia w prowadzeniu i wiedzy o firmach . Widać ,że uprawnienia presio zakupił na bazarze.
Dodano: 28.05.2021 22:14    Przez: monika
Wynagrodzenie Pana prezesa , rady nadzorczej itp powinno odzwierciedlać sytuację finansową spółki. A do tego bardzo, bardzo daleko.
Dodano: 28.05.2021 20:32    Przez: sceptyk
BEZCZELNI - gdyby było tak jak wcześniej to Rada Miejska przegłosowałaby podwyżki bez mrugnięcia okiem (koalicja PO i SLD). Wody Polskie dobrały się wam do d***y i żal tę d**** ściska bo nie można DOIĆ BEZCZELNIE jak poprzednio. A co do etatów to zacznijcie od rzecznika SYNUSIA NOWICKIEGO dziwnie znikł w sytuacji w której powinien się wypowiadać.
Dodano: 28.05.2021 20:37    Przez: Eryk21
Dziwnym trafem Wody Polskie zatwierdzają taryfy z podwyżkami tam, gdzie rządzi PiS. Zacznijmy dyskusję od tego właśnie.
Dodano: 28.05.2021 22:27    Przez: Jakub Wawrzecki
Jakub Wawrzecki - sądzę, że gdyby sytuacja była odwrotna (miasto Pis, rząd PO) to byłoby to samo. Na szczęście mieszkańców Wody Polskie podejmują działania w ich interesie. No niestety polaryzacja jest ogromna.
Dodano: 29.05.2021 13:23    Przez: Eryk21
Słowa pseudo prezesa PWiK to nic innego jak propaganda mająca na celu ratowanie bardziej swojego stołka . Prezio proponuje obniżenie pensji gdzie kolega prezydent znany jest z przyzwoleń i zapewne wyrówna koledze straty w formie podwyższonej rocznej premii i na końcu wynik będzie taki że nie było żadnego obniżenia pensji. Ewidentnie widać ,że pseudo prezes nie ma żadnego programu i pomysłu jak i pojęcia managerskiego żeby rozwiązać temat podwyżek wody a bardziej zależy mu na ratowaniu stołka na różne sposoby . Wyczuwalna jest postawa pseudo prezesa gdzie nie ma konkretów w sprawie tylko sam bełkot. Taka wypowiedz nie ma nic wspólnego z działaniami konkretnymi która nic sensownego nie wnosi. Takie sytuacje również przypominają działania pseudo prezydenta . Dostrzegalna jest wspólna polityka kolesiostwa . Takimi mechanizmami chcą wybrnąć żeby i tak w efekcie finalnym obarczyć finansowo kieszenie mieszkańców.
Dodano: 28.05.2021 21:26    Przez: bogota
No widać, że się nie znasz, ale się wypowiesz... Prezydent, nawet jako organ właścicielski, nie może prezesowi dawać, podwyższać, obniżać premii. Ta tzw premia roczna to wynagrodzenie w części zmiennej, regulowane ustawowo. Jeśli prezes spełni wymagania, dostanie, jeśli nie spełni, nie dostanie. Cieszy mnie to, że prezes wreszcie zrozumiał, że zarabia za dużo, dostał zbyt luksusowy kontrakt od poprzedniego prezydenta. A, i najważniejsze, sam jesteś pseudo. Podważasz wynik wyborów samorządowych ?!
Dodano: 29.05.2021 09:41    Przez: Jakub Wawrzecki
Sobie 10% a miekszancom 140% w górę, czyli dalej będzie 36 tyś, to mało? Mam być wdzięczny? bezczelny , proszę sobie zostawić 10% z 40 tyś za tyle lat doejnia mieszkańców, ciekawe rzeczy się dowiedzieliśmy koszty wynagrodzeń są równoważne kosztom inwestycji, do obcinki, bezczelne tłumaczenie o procedurze podwyzkowej, mieszkańcy mają dość waszych tzw inwestycji sami płacicie za kredyty Konin zadluzony na 200 milionów kto ma płacić za wasze długi
Dodano: 28.05.2021 21:54    Przez: Mieszkaniec
140% ?! Weź się opanuj!
Dodano: 28.05.2021 22:28    Przez: Jakub Wawrzecki
Maksyma PO - Gardła Nasze długi Wasze
Dodano: 28.05.2021 21:55    Przez: Mieszkaniec
Spółki miejskie to dojne krowy dla rządzących miastem ich rodzin pociotek itp długo jeszcze będziecie kraść ? Wciąż nienazarci ?
Dodano: 28.05.2021 21:58    Przez: Awers
Nie stać nas po prostu na fanaberie PWIKu czy to pensje czy też rozdmuchane inwestycje. Konin pustoszeje a opłaty 2300 rodzin składa się na roczną pensję Prezesa. Obudźcie się. 3manie złodziejskich podwyżek cen wody w tajemnicy przed wszystkimi.
Dodano: 28.05.2021 22:32    Przez: Josef Josef
To pustoszenie konina to kolejny mit. Popatrz na osiedla domków wokół Konina. Ci ludzie praktycznie korzystają z miejskiej infrastruktury, choć w mieście nie mieszkają. Może jakaś akcja o rozliczaniu podatków w Koninie?!
Dodano: 29.05.2021 09:43    Przez: Jakub Wawrzecki
Jakub Wawrzecki - pomyśl o tym co skłoniło ich do ucieczki z Konina - to pierwsze. Drugie korzystają z infrastruktury, ale zostawiają pieniądze - robią zakupy, poprostu żyją. Trzecie to słaba gospodarka przestrzenna i gospodarka nieruchomościami brak podziału działek, duża spekulacja cwaniaków, zero przewidywalności i ceny działek z kosmosu. A co do osiedli domków to jest wszystko NA KREDYT dlatego ludzie kupują na obrzeżach bo taniej zieleń.
Dodano: 29.05.2021 13:28    Przez: Eryk21
podwyżki, najważniejsze że pisiory 500 dali. jeszcze 2 lata i może ci co głosowali zrozumieją
Dodano: 29.05.2021 08:17    Przez: aaa aaa
Idż się chłopie lecz na nogi bo na głowę już u ciebie za póżno.
Dodano: 30.05.2021 16:46    Przez: Lekarz
Przecież tu nie chodzi o jego zarobki, a o cenę wody i jej wzrost. Może nie potrafi zarządzać firmą i dlatego proponuje mniej zarabiać, aby nie stracić pracy.
Dodano: 29.05.2021 09:38    Przez: p***rnese tu
1 z 2
12>>

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.