Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJeden dodatek na jeden adres. Jak gminy sobie z tym radzą?

Jeden dodatek na jeden adres. Jak gminy sobie z tym radzą?

Dodano:
Jeden dodatek na jeden adres. Jak gminy sobie z tym radzą?
warto wiedzieć

Dodatek węglowy w wysokości trzech tysięcy złotych to jednorazowe świadczenie. Jak gminy sobie radzą z wypłatami? 

Przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Warto pamiętać, że przysługuje wyłącznie jeden niezależnie od tego, ile gospodarstw domowych zamieszkuje pod danym adresem. W przypadku budynków wielorodzinnych, jeśli stanowią odrębne lokale mieszkalne. Organ ma obecnie dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku o dodatek węglowy. Gdzie i jak wypłacają? Sprawdziliśmy w wybranych miastach i gminach.

Grodziec

Wypłaty ruszyły. Złożono ponad 1600 wniosków, a dotacja to 3 250 125 złotych. Takie gmina zgłosiła zapotrzebowanie

Konin

Zabezpieczono w budżecie 28 mln zł: 19 mln zł na wypłatę dodatków węglowych, a 9 mln zł na wypłatę dodatków do innych źródeł niż węgiel. Miasto jest w trakcie uruchamiania przelewów do kwoty 6,5 mln zł, bo tyle otrzymało od wojewody. – Jak je wypłacimy to będziemy aplikować o kolejne transze. Nie trzeba już będzie dokonywać zmian w budżecie miasta, bo zapisaliśmy maksymalne kwoty, jakich się spodziewamy na podstawie potencjalnie otrzymanych wniosków – informuje wiceprezydent Paweł Adamów. Spłynęło 3600 wniosków. Po uszczelnieniu przepisów polegających na tym, że nie można składać więcej niż jednego wniosku z jednego adresu to ok. 600 wniosków będzie nadawało się do odrzucenia, a ok. 3000 wniosków do wypłaty.

Kramsk

Trudno oszacować kwotę potrzebną na wypłatę dodatków, gdyż wnioski cały czas spływają. Teraz także kolejne na dopłaty do pelletu czy gazu. Według wstępnych wyliczeń kramski samorząd potrzebuje na ten cel około 8 mln zł. Otrzymał na razie od wojewody 3 mln 187 tys. 500 zł, co daje 42,5 proc. według wstępnych obliczeń. Po sesji nadzwyczajnej (29 września), podczas której przyjęto tę kwotę do budżetu, pierwsze wypłaty wysłano mieszkańcom już dzień później. Decyzje o przyznaniu i wypłacie otrzymało 1050 osób, które złożyły wnioski jako pierwsze. Na dzień 7 października do urzędu wpłynęło w sumie 3507 wniosków o dodatek węglowy. Decyzje o kolejnych wypłatach będą podejmowane kiedy wpłyną pieniądze na ten cel.

Rzgów

Pierwsze wypłaty ruszyły w zeszły czwartek według kolejności składanych wniosków i pieniądze przelewane są na konto. Złożono kilkaset wniosków, a w gminie nie ma problemów z dostępnością węgla.

Stare Miasto

Licząc do 3 października złożono 2 674 wniosków o ustalenie prawa do dodatku węglowego. Na koniec września wpłynęło 3 901 500 zł i kwota ta stanowi 42,5% środków na wypłatę ww. dodatku. Wypłaty są realizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Mieście.

Ślesin

 Około 4000 przyjętych wniosków. Będą weryfikowane przez ślesiński MOPS. Wypłacono ok. 2,5 mln zł. Od wojewody gmina dostała pieniądze, które zaspokoją zapotrzebowanie na poziomie 40%.

Wierzbinek

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, że do 5 października wypłacono 505 dodatków węglowych na kwotę 1 515 tysięcy złotych. Do opracowania i wypłaty pozostaje jeszcze ok. 1075 na kwotę 3 225 tysięcy złotych. Wypłaty odbywają się sukcesywnie. Wniosek można składać do 30 listopada br. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wierzbinku, Plac Powstańców Styczniowych 110.

Wilczyn

Wypłaty ruszyły w zeszłym tygodniu. Złożono 2080 wniosków, 765 wypłaconych – to stan na 4 października br. Będzie wniosek o przyznanie kolejnej puli dodatku bo są jeszcze osoby, które nie dostały dodatku i nie złożyły wniosku. Sprzedaż węgla prowadzi jedna firma na terenie gminy. 

 

 

Czytaj więcej na temat:dodatek węglowy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole