Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKleczew. Skromniejsza modernizacja dróg. Z których odcinków zrezygnowano?

Kleczew. Skromniejsza modernizacja dróg. Z których odcinków zrezygnowano?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Kleczew. Skromniejsza modernizacja dróg. Z których odcinków zrezygnowano?
Kleczew

Ponad osiem kilometrów dróg zamiast planowanych 12,6 zmodernizowanych zostanie w gminie Kleczew. Samorząd musiał ograniczyć rozmiar inwestycji ze względu na wysokie oferty od potencjalnych wykonawców.

Do tej pory Kleczew przetarg na modernizację dróg ogłaszał dwa razy i za każdym razem składane przez firmy oferty były znacznie wyższe, niż budżet gminy na tę inwestycję. – Jest to efektem strasznej inflacji w branży budowlanej i drogowej – pisze na swoim profilu FB burmistrz Kleczewa Mariusz Musiałowski.

Trzeci przetarg ogłoszony został więc w skromniejszej formule. Zamiast planowanych 12,6 km gmina chce teraz przebudować tylko ok. osiem kilometrów dróg. Będą to: droga w Złotkowie koło szkoły (zrezygnowano z odcinka koło kuźni), droga w Przytukach od drogi wojewódzkiej do granicy gminy, odcinek w Stogach między drogą powiatową a Biskupiem, ul. Parkowa w Sławoszewsku (od świetlicy do zakrętu, a następnie od szkoły do Sławoszewa), odcinek w Sławoszewie między drogą wojewódzką a Stogami oraz odcinek w Trębach Starych od skrzyżowania z ul. Topolową do miejsca, w którym kończy się kanalizacja.

Wykonaliśmy przegląd dróg, w wyniku którego powstała mapa wskazująca stan nawierzchni na wszystkich drogach gminnych. Do inwestycji wybraliśmy drogi w najgorszym stanie technicznym – wyjaśnia burmistrz Mariusz Musiałowski. – Kolejną przesłanką, którą się kierowaliśmy, było natężenie ruchu. Jeśli wiemy, że daną drogą przejeżdża dużo więcej osób niż inną, to właśnie ją zmodernizujemy w pierwszej kolejności.

Jak tłumaczy, modernizacja niektórych dróg ma szansę zostać dofinansowana z kolejnych źródeł. Burmistrz wskazuje to np. na ul. Wodną i ul. Wspólną w Sławoszewku, które mogą zostać sfinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Termin składania ofert w obecnym przetargu mija 29 marca. Wykonawca będzie miał pół roku na wykonanie robót od momentu zawarcia umowy. Gmina na ten cel zabezpieczyła w budżecie niemal 4,7 mln zł. Większość pieniędzy pochodzi z Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. To ponad 4,4 mln zł.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole