Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin ma w końcu politykę senioralną. Teraz czas na realne działania

Konin ma w końcu politykę senioralną. Teraz czas na realne działania

Dodano: , Żródło: LM.pl
Konin ma w końcu politykę senioralną. Teraz czas na realne działania
Seniorzy

126 stron liczy Polityka Senioralna Miasta Konina na lata 2022 – 2030. Dokument ma wyznaczać kierunek działań miejskich instytucji w stosunku do osób w podeszłym wieku. A jak już pisaliśmy kilkukrotnie – jest ich w Koninie sporo i będzie coraz więcej.

Czy Konin jest gotowy na starość? – pytaliśmy na początku października w artykule dot. seniorów w mieście. A jest to najliczniejsza grupa mieszkańców Konina. Osoby pow. 65. roku życia to już prawie 23,5% mieszkańców miasta, koninianie w wieku 65 – 69 lat to największa grupa w Koninie, a całe miasto jest jednym z najszybciej starzejących się w Wielkopolsce. Odpowiedzią na to, jak poradzić sobie z tą sytuacją, ma być Polityka Senioralna Miasta Konina na lata 2022 – 2030. Przygotowany przez łódzką fundację dokument to zbiór diagnoz i rozwiązań. Przyjęty został w zeszłym tygodniu przez Radę Miasta Konina. To trochę późno, zważywszy na to, że Konin starzeje się od co najmniej kilkunastu lat.

Podstawą jego stworzenia było badanie ankietowe seniorów. Na pytania odpowiedziało 335 osób. To spora grupa, choć jak wskazywali podczas ostatniej sesji radni, może nie odzwierciedlać realnych potrzeb seniorów w mieście. W ankiecie wzięli udział bowiem głównie mieszkańcy centralnych dzielnic Konina i osoby z wyższym wykształceniem, raczej aktywne i zainteresowane tym, co się dzieje w mieście. Tymczasem zupełnie inne wskazania mogłyby zaproponować osoby z niższym wykształceniem, mieszkające w dzielnicach peryferyjnych, które stanowią sporą grupę konińskich seniorów.

Wielomiesięczne kolejki do lekarzy

Co wynika z ankiet? Autorzy dokumentu wyznaczyli cztery obszary działania: zdrowie i profilaktykę, komunikację i informację oraz miejsce zamieszkania. W ramach tych obszarów zaproponowali 41 rozwiązań, które miasto powinno wdrożyć, by poprawić jakość życia seniorów.

Jako największy problem seniorzy wskazali dostęp do opieki lekarskiej. – W Koninie czasy oczekiwania na wizyty u lekarzy specjalistów wynoszą średnio cztery miesiące – konkludują autorzy dokumentu. To spore wyzwanie dla miasta, które w obszarze polityki zdrowotnej ma jednak bardzo ograniczone kompetencje. Mimo tego w dokumencie znalazło się kilka programów, które Konin mógłby wdrożyć. Dotyczą głównie edukacji zdrowotnej i ułatwienia kontaktów pomiędzy placówkami medycznymi, a pacjentami.

Większość z zaproponowanych rozwiązań bazuje jednak na narzędziach cyfrowych i to może być problem. O ile część seniorów aktywnie uczy się korzystania z komputerów, czy telefonów, o tyle spora grupa kompetencji cyfrowych nie ma żadnych. – Nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jakim wielkim wyzwaniem jest budowanie tych kompetencji u seniorów. Konia z rzędem temu, kto się tego podejmie. Wiedzą państwo, co jest obecnie wyzwaniem dla seniorów? Kupno biletu w komunikacji miejskiej. Przerasta ich ściągnięcie aplikacji na telefon, a kupno w biletomacie jest dla nich trudne, bo nie wiedzą, jak tego dokonać – oceniał podczas ostatniej sesji radny Krystian Majewski.

Przestrzeń miejska musi być dostępna

Drugim obszarem zdiagnozowanym w badaniach jest przestrzeń miejska i jej dopasowanie do potrzeb osób starszych. – Wyniki audytu wykazały, że standardom odpowiada w pełni jedynie 17% przejść dla pieszych, 40% parkingów i 61% budynków użyteczności publicznej. Niestety żaden z audytowanych przystanków MZK nie jest przystosowany pod kątem wspomnianych ograniczeń mobilności i percepcji różnych grup wieku, w tym przede wszystkim osób starszych – wyliczają autorzy dokumentu. W tym obszarze miasto ma już spore pole do popisu. Chodzi o tak prozaiczne sprawy, jak jakość chodników, liczba ławek, miejsc zieleni, czy dostosowanie przystanków autobusowych do potrzeb seniorów.

strona 1 z 2
strona 1/2
Tutaj powinna wyświetlić się sonda
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole