Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin stawia na komfort podczas porodu. Standardem jest znieczulenie

Konin stawia na komfort podczas porodu. Standardem jest znieczulenie

Dodano:
Konin stawia na komfort podczas porodu. Standardem jest znieczulenie
Szpital

Znieczulenie podczas porodu to komfort i bezpieczeństwo dla rodzących matek. Ostatnio przed media i usta niektórych polityków przetacza się informacja o zapewnieniu kobietom znieczulenia, które ma uśmierzyć ból. Ze statystyk wynika, że w skali kraju są to znikome przypadki.  

Tymczasem w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie każda kobieta może skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego, aby zadbać o komfort i spokój podczas porodu. Jak podkreśla Robert Chowański, kierownik oddziału ginekologiczno - położniczego: jeżeli jest szansa dla kobiety na uniknięcie bólu to dlaczego tego nie robić?

Fakty i liczby 

Według danych NFZ, koniński szpital w ciągu siedmiu miesięcy tego roku odnotował 592 porody. Ze znieczulenia zewnątrzoponowego skorzystało tylko siedem kobiet (nie licząc cesarskich cięć, gdzie znieczulenie jest standardem). W kraju są takie placówki, w których nie było żadnego. Problemem jest bowiem brak anestezjologa. W konińskiej lecznicy udało się jednak pogodzić wszystkie wymagania i zapewniono wszelkie warunki. Począwszy od dyrekcji szpitala (od strony finansowej jest to nieopłacalna procedura), przez porodówkę, anestezjologię, wszyscy są zgodni, że rodzenie bez bólu to standard XXI wieku. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nie każda kobieta będzie chciała znieczulenie, niektóre będą miały do niego przeciwwskazania. Ale każda powinna mieć dostęp. - Nasze położne przeszły więc odpowiednie szkolenia i mają prawo asystować przy znieczuleniu oraz opiekować się rodzącą. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, a żadne leki nie przenikają przez łożysko do dziecka. Nie ma także zaburzeń dla pacjentki po porodzie. Jest aktywna, może funkcjonować i nie czuje bólu - zapewnia lekarz. 

Historia i plany na przyszłość

O ile w 1993 roku konińska porodówka odnotowała około czterech tysięcy porodów. To w minionym - 2022 ta  liczba wyniosła już tylko 1220. Aktualnie koniński szpital dysponuje pięcioma salami do porodów rodzinnych. Przy oddziale funkcjonuje bezpłatna szkoła rodzenia dla przyszłych rodziców. Istnieją także plany przeniesienia porodówki z Wyszyńskiego do budynku przy ulicy Szpitalnej, aby umożliwić lepszą współpracę z innymi oddziałami.  

- Dlatego zapraszamy przyszłe mamy do skorzystania z naszej oferty oraz zachęcamy do rozmowy, aby dowiedzieć się więcej o znieczuleniu zewnątrzoponowym. To się kobietom należy – zachęcają medycy.  

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole