Skocz do zawartości
Ukraina

Pomoc dla Ukrainy. Jak się odnaleźć? Informacje, ogłoszenia, inicjatywy | Це війна! Втеча Дарини з Одеси

LM.plWiadomościMiasto postawiło na swoim. Boisko przy Restart Labie nie dla młodych

Miasto postawiło na swoim. Boisko przy Restart Labie nie dla młodych

Dodano: , Żródło: LM.pl
Miasto postawiło na swoim. Boisko przy Restart Labie nie dla młodych
Protest

Protest młodzieży nie pomógł – boisko przy Restart Labie zostanie oddane w prywatne ręce. Prezydent zgodził się na wydzierżawienie tego terenu.

Boisko przy dawnym Zespole Szkół Technicznych miała w planach zagospodarować działająca w Restart Labie młodzież. Zapuszczony i zapomniany przez miasto plac młodzi ludzie chcieli przywrócić do stanu używalności. – Potrzebujemy tego boiska, chcemy coś z nim zrobić – mówił we wrześniu Antek, jedna z osób, która przychodzi do Restart Labu. – Mieliśmy plany, ale nie wszystko da się zrobić naraz.

Tymczasem, w połowie września, na działce pojawili się geodeci, a prezydent Piotr Korytkowski potwierdził chęć sprzedaży tego terenu. Choć w przyjętej przez miasto strategii mocno akcentowane jest „wspieranie rozwoju oddolnych inicjatyw uprawiania sportów miejskich” i „tworzenie warunków do aktywności mieszkańców i realizacji ich pomysłów”. Młodzież rozpoczęła protest w obronie boiska i po wykonaniu pierwszych porządkowych prac rozegrany został nawet mecz towarzyski pomiędzy Restart Labem, a konińskimi dziennikarzami.

Działki pod dzierżawę

Od tego czasu temat ucichł. Aż do połowy stycznia, gdy w Biuletynie Informacji Publicznej ukazał się komunikat o chęci wydzierżawienia tego terenu przez miasto. Chodzi o dwa grunty o numerach 818/3 i 818/4, o powierzchni odpowiednio 0,093 ha i 0,0028 ha. Pierwsza ma być przeznaczona pod uprawę zieleni i warzyw, a druga – na poszerzenie działki macierzystej.

Jak informuje Aneta Wanjas, rzecznik prasowa prezydenta Konina, miasto zrobiło rozeznanie wśród właścicieli sąsiednich działek. – Chęć wydzierżawienia wyraziły dwie osoby – czytamy w komunikacie. Jednocześnie miasto utrzymuje, że teren ten nie jest boiskiem, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony bowiem pod usługi oświatowe, a nie sportowe. – Rolę boiska pełnił wtedy, kiedy działała tam szkoła, czyli wtedy, kiedy prowadzona była działalność oświatowa. Po wyprowadzeniu się ZST teren stracił pierwotną funkcję i został wyłączony z użytkowania.

Na Starówce boisk mało

Jak przekonuje magistrat boisko nie zostało przekazane Restart Labowi, przegląd techniczny obiektu wykazał bowiem, że wymaga on remontu. A miejsce do uprawiania sportu młodzież może sobie wygospodarować obok budynku, który ma do dyspozycji. – Młodzież w tej części Konina ma również do dyspozycji obiekty profesjonalnie przygotowane do uprawiania sportów, to np. boiska Orlik przy ZS CKU i przy Szkole Podstawowej nr 15. Niedługo ruszy przebudowa stadionu przy ul. Dmowskiego, który może stać się sportowym centrum Starówki. Zachęcamy do korzystania z tej oferty – przekonuje Aneta Wanjas.

Wszystkie te obiekty umiejscowione są jednak w zupełnie innych częściach Starówki. W najbliższej okolicy Restart Labu boiska sportowego nie ma. Wyremontowany obiekt służyłby zaś wszystkim mieszkańcom Konina, nie tylko młodzieży z Restart Labu.

Radni nie muszą się zgodzić

Za wydzierżawienie wspomnianych dwóch działek miasto otrzyma rocznie nieco ponad 745 zł netto. Większa działka ma być wydzierżawiona bezterminowo, mniejsza – na trzy lata. Radni nie będą musieli wyrazić na te działania swojej zgody. W pierwszym przypadku spowodowane jest to przeznaczeniem działki na ogródek przydomowy, w drugim – trzyletni okres umowy.  

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole