Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMieszkańcy gminy Krzymów kontra fetor. Czy firma rozwiąże problem?

Mieszkańcy gminy Krzymów kontra fetor. Czy firma rozwiąże problem?

Dodano:
Mieszkańcy gminy Krzymów kontra fetor. Czy firma rozwiąże problem?
Brzeźno

Mieszkańcy Brzeźna, Brzezińskich Holendrów i okolic w gminie Krzymów zmagają się z problemem nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z zakładu przetwarzającego nienadającą się do spożycia żywność.

W związku z tym, zorganizowano spotkanie z przedstawicielami grupy Eneris, która od kwietnia bieżącego roku jest właścicielem zakładu. Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie i miało charakter inicjatywy społecznej.

Problemy mieszkańców

Podczas spotkania mieszkańcy zgłaszali nie tylko problem brzydkiego zapachu, ale również niewłaściwego składowania odpadów na wolnym powietrzu. Wskazywali, że odpady te są źródłem fetoru i przyciągają zwierzęta, głównie ptaki. Z relacji jednego z mieszkańców wynikało, że w pobliskim rowie melioracyjnym czasami płynie czerwona ciecz, co budzi dodatkowe obawy.

Odpowiedzi przedstawicieli firmy

Wiceprezes Tomasz Tomaszewski i rzecznik prasowy Janusz Kamiński tłumaczyli, że źródłem smrodu jest awaria turboseparatora, który jest obecnie naprawiany. W odniesieniu do składowania odpadów na dworze przyznali, że z powodu nadmiaru odpadów, które muszą odbierać od sklepów, byli zmuszeni do tymczasowego składowania ich na zewnątrz, co jest niezgodne z przepisami. Obiecali jednak, że teren zostanie uprzątnięty do 9 lipca.

Kolejne spotkanie jeszcze w lipcu

Przedstawiciele firmy poinformowali również, że w dniach 5-6 lipca zostanie uruchomiona tak zwana bariera odorowa, czyli urządzenie rozpylające specjalny preparat chemiczny, który wiąże cząsteczki brzydkiego zapachu i powoduje ich opadanie na teren zakładu. Powiedzieli również, że firma złożyła wniosek w Urzędzie Gminy Krzymów o postawienie hal zadaszonych i czeka na decyzję. Tymczasem obecna na spotkaniu społecznym Sylwia Kaczmarczyk, sekretarz gminy Krzymów, zapytała, kiedy dokładnie wniosek został złożony, sugerując, że na razie nie miało to miejsca.

Na zakończenie, jeden z mieszkańców zaproponował, aby dać firmie dwa tygodnie na poprawę sytuacji i ponownie zorganizować spotkanie 22 lipca w celu oceny postępów. 

Fot. Gmina Krzymów 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole