Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSeniorzy się integrują. Kreatywne zajęcia na konińskim Zatorzu

Seniorzy się integrują. Kreatywne zajęcia na konińskim Zatorzu

Dodano: , Żródło: LM.pl
Seniorzy się integrują. Kreatywne zajęcia na konińskim Zatorzu
aktywni seniorzy

Działają zaledwie od miesiąca, a już mają na koncie kilka spacerów, wycieczek, warsztatów i wydarzeń kulturalnych. „Zajęcia kreatywne dla seniorów” w Osiedlowym Domu Kultury na Zatorzu przyciągają coraz to nowych uczestników.

Pomysłodawczynią stworzenia nieformalnego klubu dla osób 60 plus jest Jadwiga Lewandowska.

- Rozwiązało się Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Razem” i zostały osoby, które potrzebowały jakiś spotkań, działań. Trzeba było je zagospodarować – mówi Jadwiga Lewandowska. - W połowie sierpnia poszłam do prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Zatorze”. Osobiście sobie dawałam radę, bo jestem aktywna i wiem jak się poruszać po okolicy oraz w świecie kulturalnym. Zrobiło mi się żal samotnych kobiet, które nie wiedziały gdzie wyjść, czy jak poszukać sobie imprezy kulturalnej. Zapytałam prezesa, czy nie mogłybyśmy się tutaj spotykać. Prezes (Maciej Ostrowski – od red.) przyjął nas z otwartym sercem i z miejsca podjął inicjatywę – dodaje.

Miejsce dla seniorów znalazło się w przeniesionym do budynku spółdzielni - Osiedlowym Domu Kultury „Zatorze”. Dwa tygodnie po spotkaniu Macieja Ostrowskiego z Jadwigą Lewandowską pojawiło się ogłoszenie zachęcające do udziału w kreatywnych zajęciach.

- Na pierwszym spotkaniu było ponad 20 pań. Teraz jest nas już około 50, a ta liczba będzie jeszcze rosła. Będziemy musieli chyba utworzyć drugą grupę – mówi Jadwiga Lewandowska. - Zapotrzebowanie jest ogromne. Nas nie interesuje światopogląd. Chcemy wspólnie rozmawiać, napić się kawy, podzielić się doświadczeniami i problemami. Przy okazji robimy coś pożytecznego – dodaje.

Przez miesiąc seniorzy wzięli już udział w zajęciach plastycznych, podczas których robili mandale i projektowali ogród. Była też wycieczka do starego Konina, gdzie osoby w jesieni życia odwiedziły park im. F. Chopina, Bulwar Nadwarciański, kościół św. Bartłomieja i synagogę. Ponadto seniorzy z Zatorza byli w Miejskiej Bibliotece Publicznej, kinie i na wernisażu prac Adama Widełki oraz Doroty Mielcarek – Widełki. Nie zabrakło już także wycieczki poza Konin. Uczestnicy zajęć w ODK wybrali się do klasztoru w Lądzie.

- Mamy opiekunkę – Lindę Górniak-Tomczak. Ona tak się zaangażowała i organizuje nam czas, że aż się nie spodziewałam - mówi Jadwoga Lewandowska. - Jestem mile zaskoczona, że władze spółdzielni czują potrzebę wsparcia emerytów. Wcześniej powstały karty bezpieczeństwa dla seniorów, które trzeba wypełnić i schować do lodówki, tak żeby ratownicy mieli podstawowe dane kiedy coś się wydarzy. W domu kultury są zajęcia z jogi, fitness, zdrowy kręgosłup i prężnie działa grupa rowerzystów – dodaje.

Grupa, choć nie minęło wiele czasu, czuje już wspólnotę. W planach mają wyjazdy do teatru i opery. Zamierzają też aktywizować innych seniorów, którym nie chce się wychodzić z domów.

- Jestem pełna optymizmu i tym staram się zarażać innych. Będziemy się rozwijać, bo jest moc! - podkreśla Jadwiga Lewandowska.

„Zajęcia kreatywne dla seniorów” odbywają się w ODK na Zatorzu w każdy poniedziałek (godz. 13.00 – 17.00), środę (godz. 13.00 – 16.00) i piątek (godz. 13.00 – 16.00).

 

fot. facebook/ODK Zatorze

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole