Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościStarosta z wizytą w ministerstwie. Rozmawiał o kluczowych inwestycjach

Starosta z wizytą w ministerstwie. Rozmawiał o kluczowych inwestycjach

Materiał promocyjny

Dodano:
Starosta z wizytą w ministerstwie. Rozmawiał o kluczowych inwestycjach
materiał promocyjny

Most w Biechowach i południowa obwodnica Kleczewa. To dwie ważne dla powiatu konińskiego inwestycje, o których z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury, rozmawiał starosta Stanisław Bielik.

Starosta do Warszawy pojechał z listem intencyjnym, w którym opisał drogowe problemy powiatu konińskiego. Wizyta Stanisława Bielika miała zwrócić uwagę nowego kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury na inwestycje, które są konieczne do wykonania w nadchodzącej kadencji. Chodzi przede wszystkim o przeprawę przez Wartę w miejscowości Biechowy oraz budowę drogi biegnącej od Różnowa przez Białobród do Jabłonki.

- Program „Mosty dla regionów” został ogłoszony w 2018 roku i kiedy znalazła się w nim przeprawa w Biechowach to zaczęliśmy działania. Zwróciliśmy się o wsparcie do gminy Kramsk, Krzymów, Kościelec, a także miasta Konin i powiatu kolskiego. Chcieliśmy podpisać porozumienie z tymi samorządami, ale do tego nie doszło. Choć tylko gmina Kramsk odpowiedziała pozytywnie, nie zrezygnowaliśmy. Pracowaliśmy nad koncepcją, później był przetarg na opracowanie dokumentacji, który rozstrzygnęliśmy w 2020 roku. Mamy dokumentację i możemy inwestycję zgłaszać do dofinansowania – mówi Stanisław Bielik.

Kosztorys opiewa na ponad 218 mln zł. Dofinansowanie rządowe, obecnie nie może przekroczyć 80 procent kwoty, więc po stronie samorządu zostaje ok. 44 mln zł.

– Jeśli zrobimy pełny montaż finansowy to możemy ogłaszać przetarg i podpisywać umowę realizację tej wieloletniej inwestycji – podkreśla starosta koniński. – Nie zakładałem, że przywiozę z Ministerstwa Infrastruktury pieniądze w teczce. Uzyskałem gwarancję tych 80 procent i wystąpiliśmy z pismem, żeby było to przynajmniej 90 procent. Inaczej będzie trudno, a wręcz niemożliwe, dołożyć z budżetu powiatu 44 mln zł – dodaje.

Drugie zadanie drogowe, niezwykle ważne dla regionu, to droga przebiegająca przez gminy: Kleczew, Kazimierz Biskupi i Ślesin. Tak zwana południowa obwodnica Kleczewa, składająca się z dwóch odcinków Różnowa-Białobród i Białobród-Jabłonka o łącznej długości 9,5 km, biegnie przez tereny pokopalniane. Aktualnie, ten pierwszy odcinek służy jako objazd w związku z remontem wiaduktu kolejowego w Honoratce. Porozumienie w sprawie jej przebudowy, zostało podpisane pod koniec 2021 roku. Inwestycja może pochłonąć ponad 150 mln zł. Starostwo Powiatowe w Koninie dwukrotnie składało wnioski o jej dofinansowanie z „Polskiego Ładu”. Niestety do tej pory nie udało się zdobyć zewnętrznych pieniędzy.

– Nie możemy rezygnować z ubiegania się o pieniądze na obwodnicę, bo sami partnerzy porozumienia nie dadzą rady tego sfinansować – mówi Stanisław Bielik. – Ta droga i most w Biechowach to główne zadania samorządu następnej, siódmej kadencji. Nie wyobrażam sobie, że odstąpimy od tych tematów. To są bardzo potrzebne inwestycje – dodaje.

Starosta szansę powiatu widzi w środkach unijnych, które mają być uruchamiane. Jeśli uda się uzyskać dodatkowe wsparcie to przeprawa przez Wartę powinna zostać wykonana do końca 2028 roku. Dla pełnego wykorzystania przeprawy niezbędne będzie zbudowanie ok. 35 km nowych dróg do niej prowadzących. Nad przygotowaniem tej inwestycji Zarząd Dróg Powiatowych już pracuje.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole