Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTurek. Są oferty na otwór geotermalny. Będzie drożej. PGKiM: To wina starosty

Turek. Są oferty na otwór geotermalny. Będzie drożej. PGKiM: To wina starosty

Dodano: , Żródło: LM.pl
Turek. Są oferty na otwór geotermalny. Będzie drożej. PGKiM: To wina starosty
Turek

Ponad 23,9 mln zł – tyle najprawdopodobniej będzie kosztować PGKiM w Turku wykonanie odwiertu chłonnego potrzebnego do budowy geotermii. To więcej, niż zakładany budżet. Miejska spółka o wyższe koszty oskarżyła starostę tureckiego.

W czwartek PGKiM w Turku otworzył oferty złożone w przetargu na wykonanie otworu chłonnego GT-2 potrzebnego do budowy geotermii. To przez ten otwór woda będzie z powrotem wtłaczana pod ziemię w ramach geotermalnego obiegu. Miejska spółka ma zabezpieczone na jego wykonanie niemal 18,7 mln zł.

Tymczasem złożone w przetargu oferty okazały się wyższe. Jak informuje PGKiM najwyższa oferta złożona przez Exalo Drilling S.A. wynosi ponad 48,2 mln zł, a druga, niższa, UOS Drilling SA ponad 23,9 mln zł. Spółce brakuje więc co najmniej ponad 5,3 mln zł, by rozstrzygnąć przetarg i wyłonić wykonawcę. – Wystąpiliśmy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o zwiększenie dofinansowania do geotermii – informuje PGKiM Turek.

Spółka oskarżyła o sprokurowanie wyższych kosztów starostę tureckiego. – Jesteśmy przekonani, że gdyby starosta wcześniej wydał pozwolenie na budowę, przetarg odbyłby się w ubiegłym roku, kiedy ceny były jeszcze niższe – czytamy w komunikacie. Przypomnijmy, w zeszłym roku Dariusz Kałużny wydał negatywną decyzję dot. pozwolenia na budowę geotermii. Jego decyzję uchylił wojewoda wielkopolski i ostatecznie dopiero w maju tego roku wydana została decyzja pozytywna.

Już wtedy burmistrz Turku Romuald Antosik i prezes PGKiM Mirosław Wypiór prognozowali, że opóźnienie może spowodować wyższe koszty inwestycji ze względu na inflację. – Kto dołoży resztę? – pytał retorycznie burmistrz Antosik. 

Zabraknąć może bowiem więcej, niż tylko 5,3 mln zł. Przed spółką wciąż przetarg na budowę samej ciepłowni geotermalnej i infrastruktury towarzyszącej. Dopiero po otwarciu ofert w tym postępowaniu będzie można szacować pełny koszt tej inwestycji.  

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole