Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościUlga rehabilitacyjna na pieluchy i pieluchomajtki w Polskim Ładzie

Ulga rehabilitacyjna na pieluchy i pieluchomajtki w Polskim Ładzie

Materiał promocyjny

Dodano:
Ulga rehabilitacyjna na pieluchy i pieluchomajtki w Polskim Ładzie
materiał promocyjny

Jednym z problemów osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów są finanse. Leczenie, rehabilitacja i pielęgnacja wymagają nie tylko dużo siły i zaangażowania, ale również środków finansowych. Narzędziem wsparcia dla takich osób mają być specjalne rodzaje ulg podatkowych - w tym tak zwana ulga rehabilitacyjna. W obecnym kształcie przepisów ulga ta nie pozwalała na uwzględnianie niektórych wydatków takich jak na przykład pieluchy i pieluchomajtki dla osób niepełnosprawnych. Dlaczego tak się dzieje? Jakie zmiany w tym zakresie zaplanowano w reformie tak zwanego „Nowego Ładu”?

Pieluchomajtki w zakresie ulgi rehabilitacyjnej - aktualnie

Sytuację dotycząca PIT w zakresie ulgi rehabilitacyjnej i zakupu pieluch oraz pieluchomajtek można zweryfikować między innymi w licznych interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Krajową Informację Skarbową. Jedną z nich jest interpretacja w sprawie 0115-KDIT2-2.4011.297.2018.2.IL z października 2018 roku. W tej sprawie wnioskodawca podniósł, że musi "musi stosować cewniki i z uwagi na nietrzymanie moczu pieluchomajtki, które zostały zalecone przez lekarza specjalistę." Posiadał dokumenty zakupu i rachunki imienne stwierdzające poniesienie wydatków na pieluchomajtki. Zadał więc pytanie do organów o wydanie interpretacji indywidualnej:

Czy koszty z tytułu poniesionych wydatków na zakup cewników i pieluchomajtek przekraczające 100 zł miesięcznie Wnioskodawca będzie mógł odliczyć w zeznaniu podatkowym?

Zdaniem Wnioskodawcy, poniesione przez niego koszty są niezbędne do codziennego funkcjonowania. Wnioskodawca wskazał, iż z uwagi na jego niepełnosprawność nie może korzystać z innych świadczeń, w związku z tym ma prawo do odliczenia poniesionych wydatków w zeznaniu podatkowym.

Niestety organ uznał, że stanowisko wnioskodawcy nie jest prawidłowe.

Powołując się na art. 26 ust. 7a o podatku dochodowym organ wskazał, że w katalogu wydatków które mogą zostać odliczone wskazane są wprost rzeczy, które można kupić, katalog ten jest zamknięty - co oznacza, że odliczeniu podlegają jedynie wydatki enumeratywnie w nim wymienione. Następnie organ przeprowadził analizę definicji leków - i odniósł się do uregulowań zawartych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 2211, z późn. zm.).

Ponadto organ stwierdził, że wszystkie produkty, które spełniają cechy leku zostały wykazane w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (opublikowanym w Dz. Urz. MZ z 2018, poz. 23.). A po przeprowadzeniu tej analizy organ stwierdził, że:

Pieluchomajtki i cewniki niewątpliwie nie mieszczą się w definicji produktu leczniczego, a więc nie można ich uznać za lek. W konsekwencji koszty ich zakupu nie mogą podlegać odliczeniu jako wydatki, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 12.

Pieluchomajtki i pieluchy w Polskim Ładzie

Zgodnie z projektem zmian w ustawie o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw zgodnie z drukiem nr. 1532 projektu z dnia 8 września 2021 roku (zwanym potocznie Polski Ład) w art. 26 ust. 7a pkt 3 otrzymuje nowe brzmienie a po pkt 3 dodaje się pkt 3a w brzmieniu: 3a) pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady, wkłady anatomiczne, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2 280 zł.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, polski ład
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole