Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościW Nadleśnictwie Koło obserwują wilki. To nie bajka o Czerwonym Kapturku

W Nadleśnictwie Koło obserwują wilki. To nie bajka o Czerwonym Kapturku

Dodano:
W Nadleśnictwie Koło obserwują wilki. To nie bajka o Czerwonym Kapturku
Przyroda

Nadleśnictwo Koło poinformowało o wilkach widzianych pod osłoną nocy na tym terenie.

I od razu uspokajają, że wilka nie należy się bać. Zwierzęta mają doskonałe zmysły, więc unikają ludzi jak tylko to możliwe. - Cieszymy się, że w lasach Nadleśnictwa Koło, obok pospolitych zwierząt żyją również te rzadsze, chronione gatunki jak chociażby właśnie wilki czy łosie, których obecność od jakiegoś czasu obserwujemy na naszym terenie. Potwierdza to, że prowadzona przez nas gospodarka leśna skutecznie łączy funkcje ekologiczne, społeczne jak i produkcyjne - infomują kolscy leśnicy. 

To jednak dobra okazja, aby dowiedzieć się o wilkach coś więcej niż tylko z bajki o Czerwonym Kapturku. Populacja wilka w kraju liczy ponad 1200 osobników i systematycznie rośnie. To jeden z największych drapieżnych ssaków naszych lasów, wyposażony w potężne kły, silne szczęki, bardzo dobry słuch i świetny wzrok.

Wilk jest zwierzęciem stadnym tworzącym tzw. watahy. Pozycja każdego osobnika w watasze jest ustalana na podstawie hierarchii. Na jej czele stoi samica (wadera) i samiec alfa (basior). Te dwa osobniki łączą się w związek na całe życie i jako jedyne z całego stada mają prawo się rozmnażać. Pozostałe osobniki to przede wszystkim potomkowie pary rodzicielskiej, które dzięki sile swoich zębów ustalają między sobą swoją pozycję. Wadera rodzi młode w wykopanej przez siebie norze, wykrocie lub w skalnej szczelinie. Karmiąc je przez pierwszy miesiąc mlekiem i nadtrawionym mięsem. Wataha wilków to świetnie zorganizowana drużyna, stworzona do polowania.

Dzięki obserwacjom wilków w lasach Nadleśnictwa Koło mamy okazję lepiej poznać te zwierzęta, które odgrywają istotną rolę w ekosystemie. 

Źródło: FB Nadleśnictwo Koło 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole