Dzisiaj jest piątek 7 maja 2021, imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17113) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (68) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
3 / 3oC
Jutropogoda
9 / 4oC
Pojutrzepogoda
15 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Pożar w tartaku. Najprawdopodobniej doszło do zwar ... (0)Rychwał. Rower dla ucznia SOSW za zbiórkę niepotrz ... (0)

Stawka opłaty deszczowej przyjęta. Tym razem zgodnie z prawem

Dodano: 27.01.2021 10:07
Źródło: LM.pl

Rada Miasta Konina przyjęła stawkę opłaty deszczowej. Pierwotna uchwała została uchylona przez wojewodę wielkopolskiego ze względu na naruszenie prawa przy jej przyjęciu.

Opłata deszczowa (więcej o niej: TUTAJ) miała zacząć obowiązywać w tym roku. Podczas listopadowej sesji radni przyjęli jej regulamin, system dopłat do tworzenia zbiorników retencyjnych oraz ustalili wysokość opłaty. Ta ostatnia uchwała podjęta została w kontrowersyjny sposób - pierwsze, remisowe głosowanie (11 radnych ,,za", 11 radnych ,,przeciw", jeden wstrzymał się od głosu) zostało powtórzone. W drugim głosowaniu radni byli już w większości za wprowadzeniem stawki opłaty. Uchwałę pod koniec grudnia unieważnił jednak wojewoda wielkopolski, stwierdzając, że remisowy rezultat pierwszego głosowania nie był podstawą do wszczęcia procedury reasumpcji głosowania. Magistrat postanowił nie zaskarżać tej decyzji tylko ponownie wprowadzić uchwałę o stawce opłaty deszczowej na sesję Rady Miasta.

Według propozycji miasta stawka wynosić będzie 1,61 zł netto rocznie za 1 m3 wód opadowych i roztopowych do końca tego roku. Od stycznia 2022 r. opłata wzrośnie do 5,32 zł netto za 1 m3. Opłata może zostać zmniejszona od 10 do 40% w przypadku funkcjonowania na danej działce urządzeń do retencji wody, o kolejne 5 do 20%, gdy nieruchomość posiada powierzchnię biologicznie czynną oraz jeszcze o 10% za co najmniej jedno odpowiednich rozmiarów drzewo zlokalizowane na działce. Łączna ulga wynieść może więc 70%.

Roman Byczyk w imieniu Konińskiej Izby Gospodarczej zaproponował wprowadzenie wyższej stawki opłaty dopiero pod koniec roku. – Rozumiemy sytuację miasta. Dyskutowaliśmy długo z prezydentem Adamowem. Wzrost opłaty będzie na poziomie 30% płaconego obecnie przez przedsiębiorców podatku od nieruchomości. W tym trudnym czasie nie wiemy, jaka będzie sytuacja z przedsiębiorcami, z miejscami pracy na koniec roku – argumentował.

Radni nie zmienili jednak projektu uchwały i przyjęli propozycję prezydenta. Tym razem już bez kontrowersji i naruszenia prawa. Dwunastu radnych Koalicji Obywatelskiej i Lewicy było ,,za", jedenastu radnych PiS i niezrzeszonych - ,,przeciw".

 autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Stawka większa niż życie ?
Dodano: 27.01.2021 13:06    Przez: Człowiek
Jedyna nadzieja dla Konina POd rządami POlityków z PO w mieście to POdwyżki ?
Dodano: 27.01.2021 16:20    Przez: Człowiek

KOMENTARZE

Stawka większa niż życie ?
Dodano: 27.01.2021 13:06    Przez: Człowiek
Jedyna nadzieja dla Konina POd rządami POlityków z PO w mieście to POdwyżki ?
Dodano: 27.01.2021 16:20    Przez: Człowiek
Ja pier.... do czego ten świat zmierza??Płacimy już za powietrze, którym oddychamy (np. podatki klimatyczne w miejscowościach wypoczynkowych), teraz za wodę, która z nieba leci, a niedługo (w odpowiedzi na coraz więcej instalacji fotowoltaicznych) będziemy płacić za słońce, które świeci.Qr.a! Kto dał rządom wyłączność na przyrodę???!!!
Dodano: 02.02.2021 13:02    Przez: m...

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.