Dzisiaj jest niedziela 11 kwietnia 2021, imieniny: Filipa, Leona, Jaromira WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17433) SPORT FORUM FIRMY (5590) PRACA (59) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
14 / 10oC
Jutropogoda
15 / 5oC
Pojutrzepogoda
4 / 3oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Zielona edukacja na terenie Parku im. Fryderyka Ch ... (7)Jaroszewice Rychwalskie. Kierowca ciężarówki wypad ... (1)

Kredyt gotówkowy a zmiana pracy - czy w tej sytuacji bank może wypowiedzieć mi kredyt?

Materiał promocyjny

Dodano: 5.06.2020 16:05

Kredyt gotówkowy nie ma aż tak dużego wpływu na domowy budżet, jak kredyt hipoteczny, jednak wciąż jest ryzykowny dla banku. Z tego powodu w umowach pojawiają się zapisy, które pozwalają bankowi w niektórych sytuacjach wypowiedzieć umowę kredytu. Czy wypowiedzenie umowy kredytu jest w takim razie możliwe w sytuacji zmiany pracy przez kredytobiorcę? Jakich zasad trzeba dopilnować, żeby nie narażać się na zerwanie umowy przez bank? Podpowiadamy!

Kredyt gotówkowy, którego oferty znajdziesz na Totalmoney.pl nie jest tak ryzykowny dla banku, jak kredyt hipoteczny. W przypadku tego kredytu nie monitoruje więc on tak dokładnie swoich klientów. Wiele zależy jednak od tego, na jak długo zaciągnięte jest zobowiązanie oraz jak dużą kwotę pożyczyłeś. Ryzyko zupełnie inaczej rozkłada się, jeśli jest to niewielka kwota porównywalna do pożyczki pozabankowej, a inaczej, kiedy jest to duży kredyt gotówkowy na przykład na samochód. Jak ma się do tego zmiana pracy?

Kredyt gotówkowy a zmiana pracy – jak to wygląda?

Przed przyznaniem kredytu gotówkowego bank dokładnie analizuje zdolność kredytową wnioskodawcy. Jednym z istotniejszych czynników, które bierze pod uwagę, jest sytuacja kredytobiorcy na rynku pracy. Ważne jest więc zajmowane stanowisko, rodzaj organizacji, w której pracuje, staż pracy oraz prestiż wynikający z wykonywanego zawodu. Jedynym słowem wszystko, co związane z wykonywaną pracą ma wpływ na udzielenie decyzji kredytowej. Wysokość otrzymywanych zarobków jest tylko jednym z wielu elementów, które analitycy muszą ocenić.

Jeśli sytuacja zawodowa jest dla banku przekonująca, dostaniesz kredyt. Co jednak kiedy w czasie spłacania kredytu otrzymasz lepszą propozycję zawodową? Czy jesteś zmuszony do pozostawania na swoim stanowisku do końca trwania spłaty kredytu? Oczywiście, nie! Tak długo, jak będziesz spłacać zaciągnięty kredyt regularnie, bank nie będzie miał podstaw, aby wypowiedzieć Ci umowę. Powinieneś więc skupić się na tym, aby regularnie płacić raty.

Kredyt gotówkowy a zmiana pracy – czy muszę informować bank?

Powinieneś wiedzieć, że jako kredytobiorca masz obowiązek informować bank, w którym zaciągnąłeś kredyt o kilku kwestiach. Jakie zmiany powinieneś zgłosić do banku?

  • narodziny dziecka,
  • zmiany stanu cywilnego,
  • zmiany pracy lub formy zatrudniania,
  • utrata pracy

Te przesłanki są argumentem, dla których bank może wypowiedzieć Ci umowę. Zwykle jednak dzieje się to w ostateczności. Sama zmiana pracy nie jest powodem, dla którego banki decydują się na wypowiedzenie umowy kredytowej. Robią to wtedy, gdy zmiana pracy wpływa negatywnie na Twoją zdolność kredytową, a w konsekwencji Ty przestajesz się wywiązywać ze swojego obowiązku, jakim jest spłacanie rat kredytowych.

Zmiana pracy a zdolność kredytowa – czy wpływa na kredyt gotówkowy?

Dopóki spłacasz swoje zobowiązanie w terminie, bank raczej nie będzie zbytnio interesować się tym, czy zmieniłeś pracę. Sytuacja zmieni się, jednak jeśli rata spłaty nie pojawi się na ich koncie. W takim momencie bank może zacząć sprawdzać, co wpłynęło na to, że przestałeś spłacać kredyt. Jeśli masz konto oszczędnościowo-rozliczeniowe w banku, w którym zaciągnąłeś kredyt gotówkowy, bank z łatwością zauważy, że otrzymujesz dochody w innej wysokości niż wcześniej. Sprawdzi również, kto jest nadawcą przelewu. Taka zmiana może być podstawą do wypowiedzenia umowy kredytowej.

Jeśli więc zauważasz, że masz problem ze spłatą raty kredytowej, jak najszybciej skontaktuj się z bankiem. W wielu przypadkach bank będzie gotowy negocjować z Tobą warunki kredytu. Z pewnością nie zależy mu bowiem na tym, żeby zrywać z Tobą umowę kredytową. Musisz mieć jednak argumenty, żeby przekonać go, że warto Ci zaufać. Być może w takiej sytuacji wystarczy Ci jedynie wdrożyć wakacje kredytowe do momentu, kiedy będziesz miał czas na polepszenie sytuacji kredytowej? Pamiętaj jednak, żeby nie odkładać tego problemu na ostatnią chwilę.

Wypowiedzenie umowy kredytu – jak się zabezpieczyć?

Chociaż banki bardzo niechętnie wypowiadają umowy kredytowe, powinieneś mieć w pamięci, że tak może się stać. Z tego powodu warto się zawczasu zabezpieczyć. Nigdy nie jesteś bowiem całkowicie pewien, jak potoczy się Twoja droga zawodowa.

Kredyt gotówkowy a zmiana pracy – co możesz zrobić?

  • zbuduj poduszkę finansową na czarną godzinę
  • wykup dodatkowe ubezpieczenie
  • poproś o poręczenie kredytu
  • zabezpiecz kredyt zastawem

Najrozsądniejsze wyjście to zbudowanie odpowiedniej poduszki finansowej, która pomoże Ci przetrwać najtrudniejszy okres. Dzięki niej będziesz spłacać kredyt regularnie, nawet jeśli stracisz aktualne źródło dochodu. Warto więc zadbać o to, aby odkładać przynajmniej dziesięć procent wartości dochodu. Jest to najtańsze oraz najmniej ryzykowne wyjście w sytuacji, kiedy zaciągasz kredyt gotówkowy. W skrajnych przypadkach możesz poprosić o pożyczkę zaufaną osobę lub sprzedać coś, aby spłacić ciążące na Tobie zobowiązanie.

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:finanse osobiste,   praca,   kariera,   pieniądzeDODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.