Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościUczniowie z ZST Konin: strażnicy pamięci o kapelanie powstania

Uczniowie z ZST Konin: strażnicy pamięci o kapelanie powstania

Dodano:
Uczniowie z ZST Konin: strażnicy pamięci o kapelanie powstania
pamięć

Uczniowie ZST w Koninie pielęgnują pamięć o kapelanie Powstania Styczniowego.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Koninie po raz kolejny oddali hołd ojcu Maksymilianowi Tarejwo, kapelanowi Powstania Styczniowego, przygotowując jego grób na nadchodzący czas Wszystkich Świętych i Zaduszek. To ważna tradycja, która nie tylko zachęca do dbałości o miejsce spoczynku, ale również pielęgnuje pamięć o bohaterach narodowych.

Od kilku lat szkoła aktywnie opiekuje się grobem ojca Maksymiliana Tarejwo, troszcząc się o jego czystość i upiększenie, zwłaszcza w okresach świątecznych. Jednak celem tego działania jest nie tylko estetyka, ale przede wszystkim pielęgnowanie pamięci o czynach kapelana Powstania Styczniowego.

Ojciec Maksymilian Tarejwo został zamordowany przez Rosjan w 1864 roku. Jego egzekucja odbyła się 19 lipca na błoniach nadwarciańskich w Koninie, w rejonie obecnego Wału Tarejwy. Nieugięty do końca kapelan Powstania Styczniowego umarł z okrzykiem "Niech żyje Polska". Miejsce zbrodni było strzeżone przez rosyjskich żołnierzy przez tydzień po egzekucji. Dziś na tym obszarze znajduje się symboliczna mogiła kapłana. Mieszkańcy okolicznych miejscowości zabrali ciało ks. Tarejwy po egzekucji i pochowali go na cmentarzu parafialnym przy ulicy Kolskiej w Koninie.

Inicjatywa "Szkoła Pamięta" jest częścią akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki, która ma na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na konieczność pielęgnowania pamięci o bohaterach narodowych, zwłaszcza tych, którzy byli związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności. Ojciec Maksymilian Tarejwo to bohater regionu konińskiego, którego pamięć jest tutaj pielęgnowana z należytym szacunkiem. Szkoła ZST w Koninie kontynuuje tę szlachetną tradycję, ucząc młodzież szacunku do historii i dziedzictwa narodowego.

Fot. ZST w Koninie 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole