Dzisiaj jest czwartek 6 maja 2021, imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17121) SPORT FORUM FIRMY (5594) PRACA (68) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 3oC
Jutropogoda
5 / 3oC
Pojutrzepogoda
9 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Rychwał. Rower dla ucznia SOSW za zbiórkę niepotrz ... (0)Konin. Aktywne sprzątanie na hałdach i nad jeziork ... (3)

Biblioteka będzie miała patronkę. Radni za Zofią Urbanowską

Dodano: 27.01.2021 13:39
Źródło: LM.pl

Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie doczekała się patronki. Będzie nią pisarka Zofia Urbanowska.

Z propozycją nadania imienia Zofii Urbanowskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie wyszedł radny Tomasz Andrzej Nowak (Lewica). – Proponowana patronka MBP w Koninie to postać historyczna, znana i uznana pisarka, związana z Koninem i Wielkopolską, zasłużona dla miasta, niebudząca kontrowersji, godna uczczenia w formie nadania jej imienia ww. instytucji kultury – pisał w uzasadnieniu projektu.

Przeciwny temu pomysłowi na wtorkowej komisji był dyrektor MBP w Koninie Damian Kruczkowski. Podkreślał, że Zofia Urbanowska jest już wystarczająco upamiętniona w mieście, a monopolizacja nazewnictwa i patronów źle wpływa na wizerunek miasta. W środę, przewidując wynik głosowania, z góry podziękował radnym za to, że biblioteka w końcu doczekała się patronki. – Z tego jestem bardzo zadowolony. Za to już państwu dziękuję. Ufam, że państwo pomożecie nam w bibliotece czynnie kultywować pamięć o tej pisarce – mówił Damian Kruczkowski.

Dyrektor biblioteki w zeszłym roku próbował nadać MBP imię Ernesta Pawła Michla. Pomysł został odrzucony, a jego głównym krytykiem był radny Tomasz Andrzej Nowak. – Pan przewodniczący [Tomasz Nowak – przyp. red.] cały czas serwuje nam pewien spektakl, żenujący spektakl. Wszystko to, co nie wychodzi spod pióra pana Tomasza Nowaka, jest złe. Współczuję panu dyrektorowi bezradności w zderzeniu z radnym Nowakiem – oceniał radny Marek Cieślak (KO).

Jestem zażenowany wypowiedzią pana radnego Cieślaka – ripostował Tomasz Andrzej Nowak. – Zaproponowałem naszą perłę, lepszej kandydatki nie mamy.

Radni osiemnastoma głosami za (Zenon Chojnacki, Jakub Eltman, Katarzyna Jaworska, Jacek Kubiak, Sławomir Lachowicz, Krystyna Leśniewska, Krystian Majewski, Dominik Szopa, Marek Waszkowiak z PiS, Monika Kosińska, Urszula Maciaszek, Bartosz Małaczek, Wiesław Wanjas z KO, Tomasz Andrzej Nowak, Tadeusz Piguła i Tadeusz Wojdyński z Lewicy oraz Maciej Ostrowski i Jarosław Sidor niezrzeszeni), czterema przeciw (Marek Cieślak, Barbara Musiał, Wiesław Steinke i Emilia Wasielewska z KO) i jednym wstrzymującym się (Monika Lis z KO) zaakceptowali Zofię Urbanowską na patronkę biblioteki. autor: Bartosz Skonieczny

 e-mail: bs@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Niech będzie Zofia Urbanowska, byleby tylko nie byli patronami MBP tacy ludzie jak Bronisław Geremek, Jacek Kuroń czy Władysław Bartoszewski. Już jeden taki o nazwisku Tadeusz Mazowiecki jest patronem ronda przy ul. Kleczewskiej.
Dodano: 27.01.2021 17:02    Przez: Człowiek

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.