Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNiepokojące słowa prezesa PGE o atomie w Koninie. „Wstępne analizy”

Niepokojące słowa prezesa PGE o atomie w Koninie. „Wstępne analizy”

Dodano: , Żródło: LM.pl
Niepokojące słowa prezesa PGE o atomie w Koninie. „Wstępne analizy”
Atom

fot. Wikipedia

Jesteśmy bardzo daleko od podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektu jądrowego w Koninie – powiedział podczas niedawnej konferencji prasowej prezes PGE Dariusz Marzec. Jak dodał, trwają bardzo wstępne analizy.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes PGE był pytany przez dziennikarzy o elektrownię jądrową w Koninie. – Obecnie trwają bardzo wstępne analizy zasadności zastosowania tej technologii w tej lokalizacji, jest to proces rozłożony na lata. Jesteśmy na bardzo wstępnym etapie, co oznacza, że jesteśmy bardzo daleko od podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektu jądrowego w Koninie – powiedział Dariusz Marzec.

To już kolejny niepokojący sygnał dot. planowanej w Koninie inwestycji. Na początku tego roku koreański koncern KHNP sygnalizował gotowość do podpisania w marcu umowy na studium wykonalności elektrowni. W kwietniu prezes PGE poinformował, że przygotowuje się do rozmów z rządem nt. projektu. Żadne jednoznaczne deklaracje jednak nie padły.

Jednoznacznie o projekcie elektrowni jądrowej w Koninie mówią podczas trwającej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego politycy PiS. Prezydent Andrzej Duda przekonywał, że regionu potrzebuje atomu „żeby była energia, żeby było bezpiecznie i żeby była praca”. O budowę elektrowni apelowali też Beata Szydło, czy Bartłomiej Wróblewski.

Poseł Tomasz Nowak z KO w marcu ocenił, że projektowi należy się przyjrzeć. – Wydaje mi się, że atomowe rozwiązanie byłoby najsensowniejsze, ale to jest tak wielka inwestycja, że pomiędzy moim „wydaje się”, a „wydaje się” kogokolwiek, kto chodzi dziś po ulicach Konina i opowiada, że zrobi tutaj atom to to jest żart – stwierdził. Wraz z innymi parlamentarzystami z regionu spotkał się też z władzami ZE PAK, by poznać plany Zygmunta Solorza odnośnie budowy elektrowni. Na majowym posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych Nowak jednoznacznie opowiedział się za budową elektrowni jądrowych.

Budowa elektrowni jądrowej w Koninie to wspólne przedsięwzięcie państwowego PGE, należącego do Zygmunta Solorza ZE PAK oraz koreańskiego KHNP. Według wstępnych założeń elektrownia miałaby powstać na bazie koreańskiej technologii APR1400 i mieć łączną moc 2,8 GW. Budowa miałaby zakończyć się do 2035 r.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole