Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościTuliszków. Kolejni mieszkańcy protestują przeciwko kolei w ich sąsiedztwie

Tuliszków. Kolejni mieszkańcy protestują przeciwko kolei w ich sąsiedztwie

Dodano: , Żródło: LM.pl
Tuliszków. Kolejni mieszkańcy protestują przeciwko kolei w ich sąsiedztwie
Kolej Konin - Turek

157 mieszkańców miejscowości Gozdów w gminie Tuliszków podpisało się pod listem do marszałka wielkopolskiego dot. zmiany przebiegu linii kolejowej Konin – Turek. Podkreślają, że nie są przeciwko samej kolei, ale planowanemu jej przebiegowi przez środek ich miejscowości.

Gozdów to miejscowość położona na południe od Grzymiszewa (gm. Tuliszków). W ostatnim czasie jej mieszkańcy wystosowali list do Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Protestują w nim przeciwko planowanemu przebiegowi linii kolejowej Konin – Turek. Dokładny przebieg odcinka nie jest jeszcze znany, dopiero został ogłoszony przetarg na wykonanie jego dokumentacji. Wstępny przebieg zawarty został jednak w studium, które pokazuje, że kolej ma biec przez środek Gozdowa.

W miejscu przebiegu tej linii znajduje się zwarta zabudowa mieszkalna jednorodzinna i przeprowadzenie w tym miejscu kolei będzie skutkowało prawdopodobnie wyburzeniem dwóch nowopowstałych budynków mieszkalnych, a kilka znajdzie się w sąsiedztwie – czytamy w liście.

Mieszkańcy podkreślają, że już niedługo ruch w ich okolicy się zwiększy z powodu budowy obwodnicy Grzymiszewa. – Powstanie dwóch ciągów komunikacyjnych w tak bliskiej odległości od siebie spowoduje, że miejscowość Gozdów stanie się mało atrakcyjna dla dobrze rozwijającego się budownictwa jednorodzinnego, a komfort życia i bezpieczeństwo obecnych mieszkańców znacznie się pogorszy.

Jak piszą w liście, większość z nich nie wiedziała o konsultacjach społecznych ws. przebiegu linii Konin – Turek, a część dopiero w momencie podpisywania pisma dowiedziała się, że w ogóle istnieją plany poprowadzenia przez ich miejscowość kolei. Podkreślają jednak, że nie są przeciwko samemu pomysłowi, ale nie chcą, by linia sąsiadowała z ich posesjami. Jako alternatywę proponują poprowadzenie jej północną częścią Grzymiszewa, co pozwoli skrócić długość całego odcinka, jak i uniknąć wielu kolizji z drogami.

List podpisało 157 osób (64,6% mieszkańców) z ok. 80% posesji. – Mieszkańcy są zdeterminowani i gotowi do podjęcia dalszych działań chroniących ich domy i rodziny – kończą swój list protestujący.

To już kolejna grupa osób, która protestuje przeciwko obecnie planowanemu przebiegowi linii Konin – Turek. Wcześniej drogę krajową nr 92 blokowali mieszkańcy Brzeźna, protestujący pojawili się również w Poznaniu podczas podpisywania umowy na realizację tej inwestycji z funduszy programu Kolej+.

fot. archiwum

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole